- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Jak zmniejszyć ścieg w owerloku?
Owerlok jest maszyną dającą wiele możliwości w szyciu. Jest to maszyna funkcyjna, która służy głównie do łączenia materiałów, obrzucania tkanin. Jej zadaniem jest zabezpieczenie krawędzi materiału przed pruciem się oraz estetyczne wykończenie tkaniny. Owerlok szczególnie przydaje się przy szyciu wyrobów odzieżowych, w szczególności z tkanin elastycznych i dzianin. Maszyny te mogą tworzyć ściegi 2,3,4 nitkowe, a nawet 5-nitkowe. Nitki przeplatają się w fantazyjny sposób między sobą.
Najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny ścieg
Najczęściej spotykany i używany jest 3-nitkowy szew w owerloku – posiadają go zarówno starsze jak i nowe technologicznie maszyny do szycia. W przypadku tego ściegu technika jego tworzenia jest następująca: igła tworzy górne ściegi, dolny chwytacz wykonuje równoległy ścieg na dole, a górny ścieg łączy 2 ściegi ze sobą spiralną nicią.
Jakie główne parametry podlegają regulacji, aby odpowiednio dopasować ścieg?
Odpowiednie wyregulowanie – np.: zmniejszenie, zwiększenie ściegu w owerloku – tak aby wyglądał on estetycznie, był wytrzymały i prawidłowo wiązał nici to podstawa sukcesu pracy z owerlokiem.
Zanim przystąpimy do regulacji warto sprawdzić dwie kwestie:
– czy maszyna jest czysta i nie ma jakichkolwiek drobinek kurzu czy resztek nici, tkaniny – zwłaszcza pomiędzy talerzykami naprężaczy. Pamiętajmy, że ich rozchylenie następuje po podniesieniu stopki;
– czy nici zostały prawidłowo nawleczone zgodnie z instrukcją producenta maszyny.
Regulacja ściegu w owerloku to dostosowanie następujących parametrów:
– regulacja naprężenia nici – wprost przekłada się na wygląd ściegu;
– regulacja ustawień noża, czyli jego szerokości – ile obcina materiału;
– regulacja pokrętła dyferencjału, czyli z jaką prędkością poruszają się ząbki transportera, można przyśpieszyć bądź zwolnić podawanie materiału.
Jak ustawić naprężenie nici?
Po pierwsze warto dobrze poznać swoją maszynę do szycia, zapoznać się z instrukcją obsługi. Należy nauczyć się rozpoznawać nici owerloku – która gdzie przebiega i gdzie ostatecznie widoczna jest na tkaninie. Dla ułatwienia na początek warto nawlec owerlok rożnymi kolorami nici – zgodnie z kolorami pokręteł ich regulacji.
Możemy mieć więc na przykład: nić przechodzącą przez dolny chwytacz (nić widoczna po lewej stronie materiału), nić przechodzącą przez górny chwytacz (nić widoczna po prawej stronie materiału), nić prawej igły i nić lewej igły (nici widoczne przede wszystkim po prawej stronie, jako dwie równoległe linie ściegu prostego) .
Jak ocenić prawidłowość naprężenia w owerloku?
W przypadku prawidłowo ustawionego ściegu w owerloku nitki leżą gładko przy tkaninie, a połączenie nici chwytacza dolnego i górnego wypada idealnie na krawędzi materiału. Oznaką, ze nitki są zbyt luźne jest ich odstawanie od brzegu tkaniny i tworzenie się pętelek. Wówczas należy zwiększyć naprężenie danej nici na pokrętle.
Z kolei nitki za mocno naprężone to ściągnięty materiał lub łączenie nitek, które nie wypada dokładnie na brzegu materiału, tylko przeciągnięte jest w inną stronę. Należy zmniejszyć naprężenie.
Warto mieć świadomość, że zmiany naprężenia w owerloku dokonuje się bardzo ostrożnie i stopniowo – wyłącznie o 0,5 punktu. Po każdej zmianie sprawdzamy, jak to zadziałało. Owerloki są wyjątkowo wrażliwe na zmiany naprężenia, czasem wystarczy przesunąć pokrętło dosłownie o milimetr, by zaobserwować konkretną zmianę w ściegu.
Zobacz także: