Porady

Jaka komputerowa maszyna do szycia?

Jaka komputerowa maszyna do szycia? Czym się kierować przy jej wyborze?

Maszyny do szycia dzielimy na mechaniczne i elektroniczne. Wśród drugiej grupy znajdziemy nowoczesne maszyny komputerowe. Maszyny te są co do zasady droższe, niż mechaniczne, ale w zamian za to oferują wiele udogodnień i możliwości. Pozwalają na bardziej efektywną i optymalną pracę, z mniejszą ilością błędów, bowiem komputerowo korygują ustawienia parametrów.

Czy maszyny komputerowe nadają się dla osób początkujących? Jak najbardziej możemy pokusić się o maszynę komputerową, nawet na początku naszej przygody ze szyciem. Musimy jednak przygotować na to wyższy budżet. Warto też uświadomić sobie, że nauka na początek na maszynie mechanicznej daje większy warsztat w zakresie znajomości mechanizmów i sposobu pracy samej maszyny. Taki warsztat zdecydowanie przydaje się w coraz to bardziej zaawansowanym szyciu, daje mocne podwaliny do szycia.

Jeśli sięgniemy po maszynę komputerową, to na początek warto dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi producenta. Zazwyczaj są to schematy oraz część opisowa różnych procesów i ustawień. W Internecie znajdziemy też z pewnością pomocne filmiki instruktażowe dla danego modelu maszyny. Wybierzmy komputerową maszynę znanego i cenionego producenta maszyn.

Decydując się na maszynę komputerową otrzymujemy zazwyczaj większy wybór programów ściegowych, mnogość ustawień różnych parametrów oraz większą automatyzację prac.

Głównym wyróżnikiem jest wbudowana pamięć maszyny. Maszyna ma możliwość zapamiętywania wzorów i optymalnych ustawień. W toku pracy wystarczy wybrać dany zapamiętany program i po prostu działać. Maszyna komputerowa potrafi dobrać optymalne ustawienia dla danego typu ściegu, tak aby uniknąć podstawowych błędów. Oczywiście istnieje opcja manualnego ich doboru.

To co ważne w komputerowej maszynie do szycia to również intuicyjność jej wyświetlacza: co możemy na nim zobaczyć, czy jest dotykowy, czy prezentuje dla nas jasne i zrozumiałe komunikaty? Często są to nawet bardzo wizualne prezentacje wybranego ściegu na ekranie maszyny. Klawisze funkcyjne powinny być wygodne w użytkowaniu i łatwo dostępne na korpusie maszyny. Wybór programów ściegowych także powinien być sprawny i szybki.

Jakie funkcjonalności przydadzą nam się w komputerowej maszynie do szycia?

Dobrze, jeśli maszyna oferuje nam wiele automatycznych usprawnień takich jak:

– funkcja automatycznego obcinania nici;

– regulacja docisku stopki w zależności od szytych materiałów: cienkie i delikatne czy grubsze i twardsze;

– automatyczne pozycjonowanie igły;

– automatyczne nawlekanie igły;

– automatyczne ryglowanie;

– szycie wsteczne;

– przycisk start/stop, bez konieczności używania rozrusznika nożnego;

– regulacja prędkości szycia.

Wiele z dostępnych maszyn komputerowych ma jeszcze bardziej zaawansowane funkcjonalności, które z pewnością docenimy na kolejnych etapach naszego rozwoju w krawiectwie. Przydatną funkcją w komputerowych maszynach może okazać się dla wielu z nas, m.in.:

– opcja pikowania materiału;

– obszywanie dziurek i kilka dostępnych opcji wyboru wielkości dziurek;

– wyszywanie liter przy bardziej zaawansowanych projektach;

– możliwość użycia podwójnej igły i doboru do niej ściegu.

Warto również zwrócić uwagę na wyposażenie zakupywanej maszyny komputerowej. Dobrze, gdy producent oferuje nam w zestawie dodatkowe, funkcyjne stopki do wymiany, dobre oświetlenie pola pracy.

Kwestią istotną przy wyborze maszyny komputerowej jest jakość samych podzespołów, solidność konstrukcji oraz dostępność akcesoriów dodatkowych i części zamiennych. Zwró
my uwagę także na dobrze działający serwis posprzedażowy.

Przeczytaj także inne wpisy oraz zobacz produkty: