- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Jaka maszyna do niewielkiego zakładu krawieckiego?
Decydując się na prowadzenie niewielkiej pracowni krawieckiej należy zadbać o jej prawidłowe wyposażenie. Zawsze najważniejszym elementem okazuje się dobrej jakości maszyna do szycia. Decyzja dotycząca zakupu odpowiedniego urządzenia powinna zostać podjęta w sposób w pełni przemyślany i racjonalny. Zanim nastąpi wybór konkretnego modelu warto zastanowić się, jaki rodzaj maszyny będzie w naszym przypadku najbardziej właściwy.
Maszyny przemysłowe oraz domowe
Obecnie na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór urządzeń szyjących. Różnią się one sugerowanym przeznaczeniem podstawowym, rodzajami funkcji dodatkowych, jakością wykonania, a także ceną. Zasadniczo jednak wszystkie z nich uznawane są za maszyny przemysłowe lub domowe maszyny do szycia. O tym jakie występują między nimi różnice oraz które sprawdzą się lepiej w przypadku niewielkiego zakładu krawieckiego, spróbujemy odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.
Najczęściej można spotkać się z opinią, że maszyny przemysłowe są znacznie bardziej wytrzymałe od urządzeń domowych. Zakłada się bowiem, że pierwsze z nich mają poradzić sobie z wykonywaniem codziennej intensywnej pracy, natomiast te drugie wykorzystywane będą jedynie okazjonalnie. W rzeczywistości jednak dobrej jakości maszyna domowa (zwłaszcza model o wzmocnionej konstrukcji) doskonale sprawdzi się nawet w przypadku intensywnego, codziennego szycia. Jednak należy sobie zdawać sprawę, że jej żywotność może okazać się nieco krótsza niż profesjonalnego urządzenia szwalniczego. Traktując zakup maszyny do szycia jako pewnego rodzaju inwestycję, należy uznać, że najczęściej maszyny przemysłowe mogą okazać się wyborem bardziej korzystnym.
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że domowe maszyny do szycia posiadają zawsze od kilku do kilkunastu ściegów. Dzięki temu za ich pomocą można wykonywać prace o stosunkowo zróżnicowanym charakterze. Maszyny przemysłowe to natomiast urządzenia jednofunkcyjne. Oznacza to, że za ich pomocą możliwe jest uzyskanie wyłącznie jednego określonego rodzaju szwu. W związku z tym może się okazać, że jedna maszyna będzie niewystarczająca i zmusi nas to do zainwestowania w kolejne sprzęty. Mogą to być np. podszywarki, dziurkarki lub overlocki.
Najważniejszym elementem odróżniającym domowe maszyny Juki od ich przemysłowych odpowiedników jest prędkość pracy. Profesjonalne urządzenia szwalnicze umożliwiają wykonywanie zadań w znacznie bardziej zintensyfikowanym tempie, co w większość przypadków okazuje się niezwykle korzystne. Szybkość pracy przekłada się bowiem bezpośrednio na wysokość uzyskiwanego dochodu w prowadzonym zakładzie krawieckim. W związku z tym wybór maszyny przemysłowej często uznawany jest za jedyne rozsądne rozwiązanie. Wyjątek stanowić może jedynie sytuacja, gdy prowadzona przez nas działalność ukierunkowana jest na wykonywanie tak zwanych przeróbek krawieckich.
W przypadku większości zadań wchodzących w zakres przeróbek krawieckich długość szwów jest stosunkowo krótka. W związku z tym wysokie tempo szycia nie będzie stanowiło istotnej kwestii. Ważna natomiast okaże się precyzja wykonania. Często może się okazać, że wyższy poziom estetyki uda się nam uzyskać właśnie przy użyciu maszyny domowej. Szyjąc wolniej będziemy mieć większą możliwość wykonywania pracy w sposób dokładny i staranny.
Którą maszynę wybrać? Podsumowanie
Chociaż nie można w sposób jednoznaczny stwierdzić, że istnieje rodzaj maszyny do szycia, która sprawdzi się najlepiej w każdym niewielkim zakładzie krawieckim, to zazwyczaj lepszym wyborem będą maszyny przemysłowe. Są one wykonane w sposób solidniejszy. Moc i prędkość pracy jest znacznie wyższa. Jedynie w przypadku prac określanych jako przeróbki krawieckie lepiej sprawdzą się wysokiej klasy domowe maszyny do szycia. Wynika to z ich bardziej wielofunkcyjnego charakteru oraz możliwych do uzyskania bardziej precyzyjnych efektów.