Porady

Jaka stopka do podwójnej igły?

Jaka stopka do podwójnej igły? Co jest najważniejsze w jej doborze?

Szycie podwójną igłą daje wiele możliwości. Wystarczy zakupić igłę podwójną, którą w normalny sposób montuje się w igielnicy maszyny wieloczynnościowej – tak jak zwykłą igłę. Igła ta wyposażona jest w dwie równoległe igły. Dzięki tej igle możemy szyć dwoma ściegami równocześnie, czyli powstają dwa ściegi proste z jednej strony, a od spodu zygzak. Najważniejszy jest wybór igły o odpowiednim rozstawie, dopasowanym do otworu w stopce.

Nie każda stopka pasuje do zastosowania z podwójną igłą. Kluczowe znaczenie ma wspomniany otwór w stopce, kompatybilny z rozstawem igieł. Podwójne igły najczęściej mają rozstaw 2,0, ale można także spotkać takie o rozstawie większym: 4,0 lub 6,0 lub nawet 8,0.

Warto sprawdzić także, jaką maksymalną szerokość ściegu (dla zygzaka) ma nasza maszyna do szycia. Jeśli bowiem dla przykładu szyje zygzakiem z maksymalną szerokością 5mm, to podwójna igła może mieć rozstaw 4 mm.

Jak sprawdzić, która stopka będzie pasować do podwójnej igły?

Należy po prostu porównać otwór w stopce z rozstawem igły, zweryfikować czy igły zmieszczą się w otworze. Najczęściej do szycia podwójną igłą stosuje się stopki używane do ściegów ozdobnych, albo stopki uniwersalne. Nie zaleca się z kolei stosowania stopek do ściegu prostego – mają one zbyt mały otwór, niewystarczający nawet dla podwójnej igły z najmniejszym rozstawem.

W jaki sposób możemy wykorzystać podwójną igłę i odpowiednio dobraną stopkę?

Zastosowanie podwójnej igły to m.in.:

– podwójne pikowanie;

– mocny i estetyczny ścieg na brzegu tkaniny;

– ściegi ozdobne;

– mocowanie gumy;

– obszywanie lamówką;

– marszczenie falban;

– podwijanie krawędzi itp.

Sprawdź także inne wpisy, oraz artykuły: