- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Jakie igły do szycia wybrać?
Igła bez wątpienia jest najważniejszym elementem każdej maszyny do szycia. Bez odpowiedniej igły, możemy zapomnieć o wymarzonym ściegu nawet wtedy, kiedy nasza maszyna jest urządzeniem z najwyższej półki. Właśnie dlatego tak istotne jest, by nie zaopatrywać się w igły do maszyn do szycia bez wcześniejszego sprawdzenia, czego tak naprawdę potrzebujemy. Często, wśród najmłodszych adeptów krawiectwa pojawiają się wątpliwości związane z koniecznością kupowania igieł na zapas. Wbrew pozorom, są one uzasadnione – w końcu przy zakupie nowego urządzenia, zazwyczaj w zestawie otrzymujemy komplet igieł. Jednak warto mieć na względzie to, że igły są elementami z natury delikatnymi, więc nietrudno o ich wygięcie lub złamanie się. Poza tym, igła którą się nadużywa, może wpływać na zrywanie się nitki i – dodatkowo – przepuszczanie ściegu. Wobec tego, dobrze jest mieć zapas igieł do maszyny do szycia, lub przynajmniej świadomość konieczności przerwania pracy i powrotu do niej dopiero po zaopatrzeniu się w nowe.
Instrukcje w dłoń
Pierwszym miejscem, w którym należy szukać informacji związanych z igłami do naszej maszyny do szycia, jest instrukcja urządzenia. To z niej poznamy więcej szczegółów dotyczących systemu igieł, które będą odpowiednie dla naszej maszyny.
Grubość igły do maszyny a materiał
Ta informacja jest bardzo przydatna nie tylko przy zakupie nowych igieł, ale po prostu przy rozpoczynaniu swojej przygody z szyciem. Igły do maszyny do szycia, bez względu na to, czy są w zestawie z nią, czy kupujemy je osobno, mają oznaczenia prezentujące ich system i rozmiar. To oznaczenie pozwala nam wybrać igłę przeznaczoną do materiału, z którym chcemy pracować. W domowych maszynach do szycia możemy spotkać się z grubością od 65 do 110, ale niewykluczone, że natkniemy się na igły spoza tego zakresu. Im niższa wartość wyrażona liczbami, tym cieńsza może być tkanina, na której znajdzie się ścieg. Igła o grubości 65 pozwoli na przeszycie cienkiej bawełny, jedwabiu, czy też tkanin koszulowych. Im rozmiar większy, tym bardziej będziemy zbliżać się do skóry, ciężkiej wełny i materiałów obiciowych (dla tej grupy najlepiej rozmiar odpowiedni to końcówka wspomnianego przedziału, czyli 110). W ofercie naszego sklepu znajdziesz igły szwalnicze do szycia skóry i inne.
Dwa systemy
Przy oznaczeniach grubości igieł, warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Obok rozmiarów europejskich (czyli tych opisanych powyżej), możemy natknąć się również na ich japońskie odpowiedniki, które reprezentowane są liczbami od 9 do 18 (jest to przedział odpowiadający europejskiemu 65-110, więc w japońskiej numeracji również możemy znaleźć wartości niższe). W każdym razie nie ma konieczności uczenia się obu systemów oznaczeń, ponieważ zazwyczaj producenci umieszczają jedne i drugie. Niemniej, dobrze jest mieć świadomość tych różnić.
Rodzaj zakończenia igły do maszyny
Poza rozmiarem, z oznaczeń dostępnych na igłach do maszyny do szycia, możemy wyczytać też informacje o tym, w jaki sposób jest ona zakończona. Standardową jest igła ostra, ale w każdych maszynach możemy wykorzystywać również te o półokrągłych i okrągłych końcówkach. Zwykła, ostra igła jest świetna jeśli chodzi o tkaniny, ale już z syntetycznymi lepiej poradzi sobie igła zakończona półokrągło. Za to elastic, czy lycra powinny być potraktowane igłami kulkowymi. Przy tym warto wiedzieć, że większość igieł przeznaczonych dla domowych maszyn do szycia, ma w swoim znaku H od household-use, czyli użytku domowego. Wybór właściwej igły do maszyny może znacząco podnieść jakość naszych prac z tkaninami. W związku z tym, warto sięgać po igły zgodnie z ich przeznaczeniem. Dzięki temu poprawek będzie mniej, a my zyskamy więcej czasu na nowe dzieła.