SIRUBA 767L-644M3-324 (DD)

Na stanie w magazynie

ZAPYTAJ O CENĘ

OVERLOCK 6-NITKOWY - DIRECT DRIVE

JACK C60+

Na stanie w magazynie

ZAPYTAJ O CENĘ

NOWOCZESNY i SZYBKI AUTOMATYCZNY OVERLOCK

JACK C5T-5

Na stanie w magazynie

ZAPYTAJ O CENĘ

NOWOCZESNY AUTOMATYCZNY OVERLOCK 5-NITKOWY Z PODWÓJNYM TRANSPORTEM GÓRNYM I DOLNYM

JACK C5T-4

Na stanie w magazynie

ZAPYTAJ O CENĘ

NOWOCZESNY AUTOMATYCZNY OVERLOCK 4-NITKOWY Z PODWÓJNYM TRANSPORTEM GÓRNYM I DOLNYM

SIRUBA 747LQT-514M3-24/ECM

Na stanie w magazynie

ZAPYTAJ O CENĘ

OVERLOCK 4-NITKOWY Z AUTOMATYKĄ

SIRUBA 747KST-514M3-24/VT/SD/RLS

Na stanie w magazynie

ZAPYTAJ O CENĘ

OVERLOCK CYLINDRYCZNE 4-NITKOWY DO DOSZYWANIA ŚCIĄGACZA STÓJKI I WSZYWANIA TAŚMY NAPOTNIKA

JACK C5F-5

Na stanie w magazynie

ZAPYTAJ O CENĘ

NOWOCZESNY AUTOMATYCZNY OVERLOCK 5-NITKOWY

JUKI JTRON JTR-MO6914CX/CRU

Na stanie w magazynie

ZAPYTAJ O CENĘ

OVERLOCK DO WSZYWANIA ŚCIĄGACZA W KOSZULKACH T-SHIRT

SIRUBA ASK-ACS200

Na stanie w magazynie

ZAPYTAJ O CENĘ

OVERLOCK DO WSZYWANIA ŚCIĄGACZA W KOSZULKACH T-SHIRT

JACK C2-4-M03/333

Na stanie w magazynie

ZAPYTAJ O CENĘ

NOWOCZESNY OVERLOCK 4-NITKOWY Z AUTOMATYCZNYM OBCINANIEM NICI

JUKI MO6814S/DD22

Na stanie w magazynie

ZAPYTAJ O CENĘ

OVERLOCK 4-NITKOWY Z AUTOMATYKĄ I ODSYSANIEM

SIRUBA 757L-516M3-35/ECA-U

Na stanie w magazynie

ZAPYTAJ O CENĘ

OVERLOCK 5-NITKOWY Z AUTOMATYKĄ I ODSYSANIEM

Overlock – twórz bezpieczne ściegi

Przez overlock, który w wersji spolszczonej przyjął nazwę owerlok, rozumieć należy przede wszystkim rodzaj ściegu. Ponadto nazywa się tak również dedykowane, specjalistyczne maszyny szwalnicze, które podobnie jak stebnówki, znajdują się niemal w każdym zakładzie szwalniczym, czy krawieckim. Do najpopularniejszych należą m.in. owerlok Juki, czy overlock Siruba. Ich zadaniem jest „obrzucać”, tj. wykonywać szew zabezpieczający krawędzie materiału przed strzępieniem. Owerloki dają bardzo duże możliwości tworzenia różnorodnych szwów, jednym z ciekawych przykładów, jest szew rolujący, który polega na tym, że maszyna owerlok podwija krawędź materiału i automatycznie wykańcza. Daje to bardzo elegancki wygląd i nie wymaga dodatkowo podwijania. Dlatego, jeżeli często obszywasz materiały lub łączysz kilka ze sobą, to maszyna do szycia overlock jest bez wątpienia tym, czego potrzebujesz. Urządzenie szyje z wykorzystaniem ściegu overlockowego, tworząc go na krawędzi tkaniny. Tym samym nie tylko ją wzmacnia, ale również zabezpiecza brzeg materiału w trakcie użytkowania.

Czym różni się owerlok 4 nitkowy i overlock 5 nitkowy?

Dostępne na rynku maszyny do szycia overlock, najłatwiej podzielić według liczby wykorzystywanych przez nie nici. W naszym sklepie możesz znaleźć nawet owerlok 5- nitkowy. Do wykonania ściegu wykorzystuje on dwie igły, a uzyskane połączenie tkanin jest niezwykle trwałe. Sięgnięcie po mniejszą liczbę nitek, rzecz jasna, sprawi, że ścieg będzie bardziej elastyczny, jednak jego funkcja zabezpieczająca nieco się obniży. Warto też zwrócić uwagę, iż maszyny do szycia wielofunkcyjne, czyli raczej do użytku domowego wykonują owerlok 2 nitkowy. Natomiast owerloki przemysłowe wykonują ściegi od 3 do 5 nitkami. Owerlok 3 nitkowy jest znacznie trwalszy, niż ten, który wykonuje maszyna do szycia z overlockiem, najczęściej o wielofunkcyjnym charakterze. Ponadto owerlok 4 nitkowy, czy tym bardziej overlock 5 nitkowy sprawiają, że szew jest nie tylko bardzo trwały, ale także zyskuje dodatkowe elementy ozdobne, które bezpośrednio wpływają na estetykę wykonanego ściegu. W ofercie mamy nie tylko typowe rodzaje overlocków, aż do overlocka 5-nitkowego, takich producentów jak np. overlock Juki, czy Jack, ale także urządzenia, które mają funkcję automatycznego zaszywania łańcuszka, np. Overlock Siruba, która dzięki tej funkcjonalności, potrafi skrócić standardowe manualne prace nawet trzykrotnie. Oferujemy także wiele innych podklas overlocków oraz maszyn specjalistycznych, takich jak np. guzikarki i dziurkarki, do zadań specjalnych w Twojej szwalni.

Overlock 4-nitkowy czy 3- nitkowy, czyli jaka jest różnica pomiędzy tymi rodzajami ściegów?

Overlocki 4-nitkowe to bardzo istotne maszyny szwalnicze, pozwalają na wykorzystanie ściegu z użyciem 4 nitek. Zaangażowane zostają 2 igły (prawa i lewa) oraz oba chwytacze (górny i dolny). Rolą prawej igły jest jeszcze większe umocnienie wytrzymałości ściegu. Ścieg ten cechuje bardzo duża odporność, jest najmocniejszym ze ściegów owerlokowych, nie pęka, tyko odpowiednio rozciąga się. Jest bardzo elastyczny. Pamiętajmy przy tym o odpowiednim ustawieniu naprężenia nitek w owerloku 4-nitkowym.

Overlocki SIRUBA

Częste zastosowanie znajduje także ścieg overlocka 3- nitkowy. Obrzuca się nim krawędzie szwów, zabezpieczając przed strzępieniem. W tym przypadku angażowane są dwa chwytacze plus jedna igła. Możemy wybrać ścieg 3-nitkowy prosty, bądź dodatkowo z podwijaniem czy rolowaniem tkaniny. W przypadku drugiego ze ściegów mamy zdecydowanie mniejsze zużycie nici, ale w pierwszym zyskujemy bardzo mocny szew.Oba ściegi w overlocku 4 czy 3-nitkowym mają przede wszystkim zastosowanie przy produkcji odzieży: legginsy, T-shirty, spódnice, sukienki itp.

Jaki jeszcze ścieg jest wyjątkowo funkcjonalny w overlocku?

Bardzo przydatnym ściegiem jest również tzw. merażka. W wielu modelach owerloków istnieje możliwość dokupienia zestawu do merażki. Jest to ścieg overlocka powstający przy użyciu 1 igły i 2 chwytaczy. Wiązanie nitek w tym przypadku następuje na spodniej stronie tkaniny, a krawędź materiału pozostaje estetycznie zrolowana czy podwinięta.

Zobacz również:

Obrzucanie a maszyna do szycia?

Owerlok jest całkiem innym urządzeniem krawieckim niż maszyna do szycia. Przede wszystkim służy do wykańczania materiału, czyli obszywania jego brzegów. Jakie są jeszcze widoczne różnice na linii maszyna do szycia-overlock? Owerloki wykorzystywane w profesjonalnych zakładach krawieckich mają wbudowane noże (na dole i w górze), których zadaniem jest obcinanie krawędzi materiału lub wystającej z brzegu nitki przed powstaniem na tkaninie ściegu. Ponadto np. każdy overlock juki, 5-nitkowy czy inny, posiada regulację głębokości cięcia noży, co przekłada się na szerokość ściegu. Maszyny do szycia z overlockiem praktycznie tej funkcji nie posiadają, a w nielicznych wyjątkach, jest ona jednak znacznie mniej efektywna.

Overlocki przemysłowe a transport różnicowy

Owerloki do szycia przemysłowego gwarantują, że nawet elastyczne tkaniny, czy dzianiny nie sprawiają żadnego kłopotu podczas szycia, dzięki temu, iż posiadają tzw. transport różnicowy. Polega on na tym, iż każda maszyna posiada pod stopką dwa transporty, które mogą pracować niezależnie od siebie – w różnym tempie. Owerloki przemysłowe są ponadto znacznie szybsze.

Brak nitki nawijającej na dolną szpulkę jest także cechą overlocków

Owerloki nie posiadają nitki nawijanej na dolną szpulkę – w okolicy płytki ściegowej nie znajduje się żaden chwytacz rotacyjny czy wahadłowy (nie ma miejsca na włożenie szpulki z nitką dolną). W dole pracują natomiast dwa metalowe chwytacze (overlock 5-nitkowy posiada ich aż trzy), które są nawlekane nitkami z dużych szpul, które zakłada się z tyłu i pierwszymi punktami, przez które należy nawlec nici to tzw. maszty. One umożliwiają szycie od 2 do 5 nitkami jednocześnie.