- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Najczęściej wybierane maszyny do szycia – jakimi parametrami kierować się przy wyborze
Najczęściej i najchętniej wybierane maszyny do szycia to przede wszystkim metalowa, solidna konstrukcja i żywotne podzespoły, to także funkcjonalność i komfort pracy z maszyną oraz łatwa dostępność części zamiennych i dodatkowych akcesoriów do wybranego modelu.
W obszarze maszyn do szycia wieloczynnościowych i tych uniwersalnych – zarówno do użytku domowego, półzawodowego lub profesjonalnego w pracowniach krawieckich, pojawia się pytanie, czy wybrać maszynę do szycia elektroniczna czy może maszynę komputerową? Przy profesjonalnej i zawodowej działalności krawieckiej często maszyny do szycia wielofunkcyjne są mniej popularne i rzadziej wybierane, a wybór maszyny skupia się wówczas na tych przemysłowych, wyspecjalizowanych w wąskich zadaniach i czynnościach, sensu stricte funkcyjnych.
Jeśli jednak chodzi o maszyny wieloczynnościowe to chętnie wybierane są te z chwytaczem rotacyjnym – zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze i cichsze w swej pracy, niż z chwytaczem wahadłowym. Podstawowe funkcjonalności, które posiadają z całą pewnością najczęściej wybierane maszyny do szycia to m.in. : regulacja długości i szerokości ściegów, regulacja docisku stopki, obszywanie dziurki.
Maszyna elektroniczna to ta, która szyje zarówno z użyciem napędu nożnego, jak i bez niego, posiada dodatkowo wiele automatycznych udogodnień w formie jednego przycisku, ma niezwykle pomocną możliwość regulacji prędkości ściegu. Maszyna zaś komputerowa dodatkowo posiada pamięć, dodatkowe funkcjonalności, jak chociażby rewelacyjna opcja punktowego ryglowania, pozycjonowanie igły, czy obcinanie nitki dolnej – a wszystko to po uruchomieniu jednego przycisku. Najczęściej wybierane maszyny do szycia komputerowe to też opcje haftowania tzw. maszyno-hafciarki, które w swej pamięci mają gotowe wzory haftowania, nawet w ilości około 150 oraz dają możliwość wyszycia liter i znaków interpunkcyjnych w kilku zapisanych czcionkach.
Producenci maszyn do szycia godni uwagi – czyli najczęściej wybierane maszyny do szycia znanych i sprawdzonych marek
Wybierając maszynę do szycia warto prześledzić opinie, fora i rankingi krawieckie w zakresie najczęściej wybieranych maszyn do szycia. Doświadczenie i niezawodność wielu producentów, od lat działających na ów rynku jest nieoceniona. Warto więc zawężać pole poszukiwań do takich marek jak np.: JUKI, SIRUBA, BROTHER, JACK, KRAFFT.
Najczęściej wybierany typy maszyn do szycia – na jaka maszynę postawić prywatnie, a na jaka profesjonalnie?
Tak jak wspomnieliśmy, maszyny wieloczynnościowe są wybierane dla użytku własnego lub drobnej działalności krawieckiej. W przypadku działalności przemysłowej najczęściej wybierane maszyny do szycia to te funkcyjne, a wśród nich wyróżniamy: stebnówki – maszyny o znaczeniu bazowym dla działalności szwalniczej (ścieg prosty, ścieg prosty wzmocniony, lamowanie materiału, zszywanie warstw materiału), overlocki (maszyny do ściegu obrzucającego, zabezpieczającego tkaninę przed strzępieniem z nożykami wyrównującymi krawędź tkaniny), renderki czyli maszyny drabinkowe (specyficzny ścieg drabinkowy wzmacniający szew), hafciarki (maszyna do haftu maszynowego, wielokolorowego, według wcześniej zaprojektowanego w kreatorze wzoru), dziurkarki, guzikarki i inne.
Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane maszyny do szycia: