- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Ścieg prosty w maszynach do szycia – podstawa do opanowania dla każdego początkującego w krawiectwie
Rozpoczynając przygodę z krawiectwem należy perfekcyjnie opanować ścieg prosty w maszynie do szycia. Jest to podstawowy i główny ścieg, acz wymaga wielu godzin praktyki, aby opanować go do perfekcji. Należy włączyć ustawienia docisku stopki, naprężenia nici, prowadzenie samego materiału. Innymi słowami należy wyczuć dobrze maszynę i możliwości ściegu prostego w obsługiwanej maszynie, w ramach określonych rodzajów obrabianych tkanin.
Kiedy najczęściej wykorzystujemy ścieg prosty w maszynie?
Ścieg prosty w maszynie do szycia to inaczej tzw. szew prosty, często też zwany stebnówką. Jego zastosowanie to przede wszystkim zszywanie tkanin, podwijanie tkanin, wszywanie zamków, marszczenie czy fastrygowanie. Bardziej wzmocnioną wersją ściegu prostego jest ścieg prosty potrójny, który jest zdecydowanie sztywniejszy. Ścieg prosty w maszynie może dotyczyć tych wieloczynnościowych, o domowym charakterze, ale także maszyn przemysłowych. W tej sytuacji mówimy o funkcyjnych maszynach zwanych stebnówkami.
Stebnówki przemysłowe oferujące ścieg prosty w maszynie wykorzystywane są zazwyczaj w niedużych pracowniach krawieckich i szwalniach, gdzie potrzeba bardzo sprawnego i szybkiego zszywania wszelkich rodzajów materiałów. Są one nastawione na naprawdę długotrwałe cykle szycia, są to wyjątkowo wytrzymałe maszyny ze ściegiem prostym, jako tym dominującym.
Rozpoczynanie i kończenie ściegu prostego maszynowego, czyli szycie wstecz a rygiel
Przy szyciu ściegiem prostym na maszynie musimy pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu na początku i końcu. Najczęściej stosowanym sposobem jest wielokrotne przeszycie tego samego miejsca na długość około 5-7 mm. Pamiętajmy, że dla estetyki powinno być to wykonane w jednej, równej linii.
Najlepszym sposobem na zabezpieczenie ściegu prostego jest posiadanie przez maszynę do szycia funkcji szycia wstecznego lub/i ryglowania (odpowiedni przycisk na maszynie).
Kiedy stosujemy szycie wsteczne a kiedy ryglowanie przy użyciu ściegu prostego w maszynie do szycia?
Zabezpieczanie ściegu poprzez ryglowanie przyda się zawsze przy szyciu ściegami ozdobnymi oraz przy szyciu ściegiem prostym na cienkich tkaninach. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie wielokrotne szycie tkaniny w przód i wstecz mogłoby zawarzyć o estetyce wykonania ściegu lub mogłoby wpłynąć istotnie na układanie się materiału albo też mogłoby zmienić sposób układania się materiału np. zbytnie usztywnienie materiału w miejscu szycia wstecz i brak możliwości marszczenia go w ów miejscu. W innych przypadkach możemy stosować sprawdzoną funkcjonalność szycia wstecz.
Ścieg prosty w maszynie – główny ścieg maszyny wieloczynnościowej domowej
W wielu maszynach wieloczynnościowych, zwykle tych z wyższej polki, np.: komputerowych, mamy dostępną funkcjonalność dla ściegów prostych w maszynie zwaną automatycznym ryglowanie. Jest to niezwykle użyteczna funkcja. W tej sytuacji rozpoczynając ścieg prosty maszyna samoistnie wykona rygiel na początku ściegu, a po jego zakończeniu – dzięki przyciskowi ryglowania – zakończy ścieg.