- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Szew płaski w ubraniach sportowych
Szew płaski stał się w ostatnim czasie szczególnie popularnym sposobem łączenia materiałów. Wykorzystywany jest zwłaszcza w przypadku odzieży o charakterze sportowym oraz komfortowej bielizny. W dalszej części artykułu podpowiemy, kiedy wykonywanie łączeń opisywanego rodzaju może okazać się najbardziej korzystne. Dodatkowo przeanalizujemy, która maszyna do szycia najlepiej nadaje się do wykonywania szwów płaskich? Szwy płaskie określane również jako szwy stykowe, są uznawane za sposób łączenia tkanin gwarantujący ponadprzeciętnie wysoki poziom komfortu użytkowania wyrobu. Cechą charakterystyczną szwów płaskich jest fakt, że łączone fragmenty materiałów nie są na siebie nakładane lub jedynie stykają się wzajemnie. Dzięki temu w miejscu łączenia nie powstaje zgrubienie charakterystyczne dla szwów tradycyjnych (overlockowych). W związku z tym są one chętnie wykorzystywane w momencie produkcji odzieży sportowej. Jak wiadomo, właśnie taki rodzaj ubrań powinien być przystosowany do wygodnego użytkowania w warunkach ekstremalnych. Zastosowanie szwów płaskich gwarantuje, że zmniejszy się ryzyko obtarć lub podrażnień skóry, wywołanych w związku z wykorzystywaniem nie w pełni komfortowej odzieży.
Za pomocą jakiej maszyny do szycia można wykonać szew płaski?
Szew płaski można wykonać za pomocą maszyny typu Autolap. Tylko tego rodzaju maszyny przemysłowe gwarantować mogą wykonanie najwyższej jakości szwu płaskiego. W chwili obecnej polecić możemy zwłaszcza Autolap Siruba D007S. W wyjatkowych sytuacjach dopuszczalne jest stosowanie specjalnej maszyny drabinkowej w podklasie 4-igłowej np. Siruba F007-W822-460/FW.
Autolap Siruba D007S
Polecana urządzenie to ramieniowa maszyna do szycia 4-igłowa, 6-nitkowa z górnym i dolnym przeplotem. Za pomocą prezentowanego urządzenia można wykonać mocne oraz niezwykle estetyczne łączenie materiałów o różnych grubościach w zależności od podklasy maszyny. Poza szyciem odzieży o typowo sportowym charakterze, maszyna doskonale sprawdza się także w momencie wykonywania nowoczesnej odzieży termoaktywnej oraz komfortowej bielizny.
Różnica między szwem i ściegiem
Przy okazji podejmowania tematyki szwów płaskich, warto wspomnieć o tym, jaka jest różnica pomiędzy szwem i ściegiem. Wciąż wiele osób wykorzystuje te określenia zamiennie. W rzeczywistości jednak ich znaczenie nieco różni się od siebie. Ściegiem nazywany jest sposób w jaki ułożona jest nić pomiędzy nakłuciami igły. Dlatego z tym mówiąc o ściegu mamy na myśli przede wszystkim wizualną formę tworzoną przez nić. Natomiast szew to pojęcie, za pomocą którego nazywane jest miejsce łączenia dwu kawałków materiałów. Prawdopodobnie oba pojęcia tak często bywają mylone, ponieważ w krawiectwie szew zawsze wykonany jest za pomocą konkretnego ściegu.