Manekin krawiecki jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia profesjonalnej pracowni krawieckiej. Coraz częściej na jego zakup decydują się również osoby, które zajmują się wyłącznie hobbystycznym szyciem ubrań. Kiedy wykorzystywanie manekina krawieckiego okazuje szczególnie istotne i nie należy z niego rezygnować?
Funkcje manekina w pracowni krawieckiej
Pamiętajmy, że manekin krawiecki nie jest wyłącznie estetyczną dekoracją pracowni krawieckiej. Oczywiście za jego sprawą pomieszczenie, w którym pracujemy sprawiać będzie bardziej profesjonalne wrażenie, jednak funkcja dekoracyjna jest wyłącznie miłym uzupełnieniem. Najistotniejsze okazują się w pełni praktyczne właściwości przedmiotu. Jest on przydatny w trakcie wykonywania wielu prac związanych ze wstępną przymiarką tworzonej odzieży, łączeniem poszczególnych fragmentów materiału oraz nanoszeniem ewentualnych poprawek.
Manekin krawiecki – regulowany czy tradycyjny?
Manekiny możemy się na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich są modele wykonane ze styropianu bądź innego rodzaju tworzywa sztucznego, które są często wykorzystywane również do ekspozycji odzieży. Posiadają określoną wielość i formę, której z zasady nie da się w żaden sposób zmienić. Niestety są one uznawane za niezbyt praktyczne. Dotyczy to nawet przypadku szycia wyłącznie na własne potrzeby. Pamiętajmy, że nasza sylwetka ciągle się zmienia, w związku z czym może się okazać, że już po kilku miesiącach od zakupu nieregulowany manekin będzie posiadał wymiary niedostosowane do naszych potrzeb. Dla krawców szyjących na zamówienie manekiny pozbawione możliwości regulacji nie nadają się wcale. W przypadku prowadzenia profesjonalnej pracowni odpowiednim wyborem będzie wyłącznie manekin krawiecki regulowany. Zainstalowany mechanizm wewnątrz sprawia, że manekin można z powodzeniem dostosowywać do oczekiwanych wymiarów. Manekin krawiecki regulowany okazuje się niezbędny zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie chcemy już korzystać z gotowych wykrojów i decydujemy się na to, by samodzielnie tworzyć konstrukcję szytej odzieży. Zadanie tego rodzaju wymaga od krawca dużo bardziej zaawansowanych umiejętności oraz znacznej precyzji. Niestety nie każdy posiada silnie rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, w związku z czym jedynie wykorzystywanie w trakcie pracy odpowiedniego manekina krawieckiego, może przynieść zadowalające efekty. Warto zdecydować się na model regulowany, ponieważ tylko on umożliwia pełne dostosowanie rozmiaru, do aktualnych potrzeb. Można go dowolnie poszerzać i wydłużać, tak by osiągnął oczekiwany wymiar – w pełni odpowiadający figurze osoby, dla której w danym momencie przygotowywana jest odzież.