Porady

Haft łańcuszkowy – jak wygląda?

Haft łańcuszkowy to jeden z rodzajów haftu, ściegu hafciarskiego, który ma naprawdę szerokie zastosowanie. Jego nazwa nie jest przypadkowa, bowiem ścieg łańcuszkowy odzwierciedla wygląd klasycznego splotu łańcuszka. Są to łączące się ogniwa – oczka w jednej linii. Inaczej mówiąc są to pętelkowe ściegi, wzajemnie ze sobą połączone. Jest to ścieg, który powinien być praktykowany i udoskonalany przez każdego miłośnika i ucznia haftu.

Krótko o historii haftu łańcuszkowego

Już w starożytnym rzemiośle znano omawiany haft łańcuszkowy. Przykładem jest chiński jedwab haftowany ściegiem łańcuszkowym i datowany na V-III wiek p.n.e. Haft ten przeszedł długą drogę i ewolucję w wykorzystaniu, aż do czasów obecnych. Haft łańcuszkowy pozwala na tworzenie płynnych i zakrzywionych linii, z tegoż względu pozwala na swoiste „malowanie” po tkaninie.

Szerokie zastosowanie haftu łańcuszkowego? Kiedy z powodzeniem możemy go użyć ?

Haft łańcuszkowy to przede wszystkim konturowanie i podkreślenie wzoru, printu, obrazu na tkaninie. Pozwala on dodać obramowanie poszczególnym elementom lub też wypełnić ręczne wzory haftów.

Haft łańcuszkowy doskonale nadaje się do zarysowywania wzoru, można go użyć zamiast ściegu dzielonego lub do biegania, aby dodać głębi i faktury naszej robótce. Haftem łańcuszkowym możemy także z powodzeniem pisać ręcznie na tkaninie.

Haft łańcuszkowy jako ścieg łączący

Pomimo, że haft łańcuszkowy najczęściej kojarzony jest z dekoracyjną funkcją i wyszywaniem, to ma on jeszcze inną, bardziej użytkową funkcjonalność. Haft łańcuszkowy jest też ściegiem tzw. łączącym. Perfekcyjnie sprawdza się do łączenia dzianin, jako jeden z bardziej elastycznych i sprężystych ściegów łączących.

Jak prowadzić igłę w hafcie łańcuszkowym?

Każdy haft zaczynamy zawsze od wyciągnięcia nitki na prawą stronę. Kolejno robimy malutką pętelkę i wbijamy igłę w miejsce tuż obok wyciągnięcia nitki i znów wyprowadzamy nitkę w środku pętelki. Czynność powtarzamy, tworząc łańcuszek.

W nowoczesnych maszynach do szycia możemy mieć również funkcjonalność haftu łańcuszkowego

Podstawowy ścieg łańcuszkowy w maszynie do szycia wykonywany jest przez przesuwanie najpierw igły w dół przez materiał. Następnie, podczas gdy igła unosi się do góry, tarcie nici o tkaninę jest wystarczające, aby stworzyła się mała pętla na spodniej stronie materiału. To właśnie ta pętla jest przechwytywana przez żyłkę, która znajduje się pod robótką. Kolejno maszyna przesuwa materiał do przodu, pokazując utworzoną pętlę na spodzie poprzedniego ściegu. Następny krok igły maszyny to przejście przez poprzednią pętlę. Igła z żyłką zwalnia pierwszą pętlę i tworzy nową pętlę, a proces się ponownie powtarza się.

Zobacz również: