Przeszukaj blog
Kategorie bloga

Domowe maszyny do szycia - podstawowe procesy konserwatorskie.

Jak dbać o maszynę domową?

Aby nasze domowe maszyny do szycia mogły funkcjonować bez zarzutów, musimy dbać o przeprowadzanie niezbędnych prac konserwatorskich. Elementami najbardziej istotnymi okazuje się regularne czyszczenie urządzenia, oliwienie oraz ewentualna wymiana zużytych części. Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu, w której podpowiadamy w jaki sposób prawidłowo dbać o maszynę z chwytaczem rotacyjnym.

Nie da się jednoznacznie określić, jak często powinny być przeprowadzane poszczególne prace konserwatorskie. Ich częstotliwość zawsze jest w sposób bezpośredni związana z poziomem intensywności eksploatacji maszyny. Sporo zależy również od typu wykonywanych prac oraz rodzaju wykorzystywanych materiałów. Nie zapominajmy o tym, że niektóre rodzaje tkanin oraz dzianin pozostawiają znaczną ilość drobinek. Pył oraz niewielkie strzępki włókien gromadzą się w mocowaniach chwytacza oraz pod płytką ściegową. W związku z tym w sposób szczególny warto pamiętać, by w miarę regularnie oczyszczać te właśnie elementy maszyny.

Przed rozpoczęciem wykonywania prac konserwatorskich powinniśmy upewnić się, że nasze domowe maszyny do szycia zostały odłączone od zasilania. Następnie przy użyciu niewielkiego śrubokręta lub dołączonego do maszyny kluczyka musimy odkręcić płytkę ściegową. Może się okazać, że czynność tę będziemy w stanie wykonać wyłącznie po wcześniejszym wyjęciu igły. Konieczne może się również okazać usunięcie stopki.


Domowe maszyny do szycia - czyszczenie

Czyszczenie warto rozpocząć od pozbycia się zabrudzeń spomiędzy ząbków transportera. Czynność tę możemy wykonać za pomocą niewielkiego pędzelka o twardszym włosiu lub przy użyciu wykałaczki. W następnej kolejności należy z wnętrza maszyny wyjąć bębenek, metalowy pierścień oraz chwytak. Posługując się nieco większym pędzlem oczyśćmy całe wnętrze oraz usuńmy zabrudzenia ze środka chwytaka. Zwykłą materiałową szmatką wyczyśćmy również bębenek oraz pierścień.


Maszyny do szycia – oliwienie

Do prawidłowego oliwienia maszyny do szycia najlepiej wykorzystać produkt wazelinowy. Jest to nietoksyczny, bezwonny oraz bezbarwny środek powszechnie stosowany w przemyśle włókienniczym. Olej wazelinowy wykorzystuje się w celu konserwacji delikatnych części mechanizmu urządzeń szwalniczych. Produkt redukuje tarcie oraz chroni wybrane elementy maszyny przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Warto podkreślić, że olej wazelinowy jest określany jako niebrudzący. Oznacza to, że punktowe smarowanie elementów maszyny wykonywane przy jego użyciu, nie będzie wiązało się z ryzykiem powstania nieestetycznych plam na materiale.


W jaki sposób prawidłowo naoliwić maszynę?

Wystarczy, że po dokładnym oczyszczeniu maszyny (jeszcze przed jej ponownym złożeniem) wpuścimy do mechanizmu 2 – 3 krople oleju. Następnie powinniśmy rozprowadzić równomiernie wprowadzony środek. W tym celu konieczne będzie jedynie kilkukrotne przekręcenie koła zamachowego. Gdy upewnimy się, że olej pokrył już cały mechanizm, to możemy uznać naszą pracę za zakończoną. Teraz czeka nas już tylko ponowne włożenie wszystkich elementów do wnętrza urządzenia.

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Kod QR

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto do korzystania z listy życzeń.

Zarejestruj