- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Jak ustawić chwytacz w maszynie do szycia?
Jak ustawić chwytasz w maszynie do szycia? – to pytanie z pewnością pojawi się w trakcie twojej przygody i pracy z maszyną do szycia. Aby Twoje szycie było efektywne warto zapoznać się z konstrukcją maszyny do szycia i podstawowymi informacjami dotyczącymi jej procesów jej funkcjonowania. Jednym z takich elementów jest chwytacz w maszynie do szycia.
Zespół chwytacza to stosunkowo skomplikowany ruchomy element mechaniczny w każdej maszynie (regulator skoku pętelkowego). Jego ciągła i bardzo precyzyjna praca w trakcie szycia pozwala na idealne i estetyczne „wiązanie”, czyli tworzenie ściegu. Prawidłowa praca chwytacza wpływa więc bezpośrednio na jakość ściegu.
Jakie jest nadrzędne zadanie chwytacza?
Główną rolą chwytacza w maszynie do szycia jest „łapanie” pętelki nici górnej powstałej dzięki ruchowi igły w kierunku góra/dół i połączenia ją z dolną nicią, która z kolei pobierana jest z bębenka. W ten sposób powstaje ścieg.
Jakie są rodzaje chwytacza?
Mechanizm chwytacza w maszynie do szycia może występować np. jako:
– chwytacz wahadłowy, gdzie szpulka wkładana jest pionowo. Jest to metalowy zespół chwytacza, tradycyjny. Najczęściej występuje w mechanicznych maszynach do szycia, w maszynach domowych, ale także i w profesjonalnych dedykowanych do ciężkich zadań, gdzie liczy się przede wszystkim precyzja ściegu (np.: równy ścieg prosty);
– chwytacz rotacyjny, gdzie szpulka wkładana jest poziomo od góry. Jest to zespół, który częściej wykonany jest z tworzywa sztucznego, nie tylko z metalu. Najczęściej znajduje zastosowanie w maszynach do szycia nastawionych na ściegi ozdobne oraz w elektronicznych domowych maszynach do szycia.
Jak ustawić chwytacz w maszynie do szycia?
Ustawienie chwytacza w maszynie do szycia nie jest sprawą prostą i na początek rzeczywiście może sprawić trudność. Wymaga to precyzji i wprawy. Żeby ustawić chwytacz w maszynie należy wpierw poluzować śrubkę na wale napędzającym chwytacz i następnie ustawić go manualnie według igielnicy oraz na koniec dokręcić śrubkę.
Jakie jest idealne ustawienie chwytacza w maszynie?
Chwytacz ma przejść obok igły, gdy ta poruszy się ku górze około 1mm. W takim przypadku zrobi się pętelka z nici i jest możliwość jej złapania przez chwytacz. Optymalna odległość chwytacza od igły to około 1 mm. Należy więc ustawić tak igłę, aby oczko igły było 1 mm poniżej zęba chwytaka. Jeśli nam się to uda to następnie należy ruszyć chwytakiem tak, aby ząb wystawał za igłę (obróć chwytak zgodnie z kierunkiem zegara) na około 1mm. Teraz chwytacz w maszynie powinien być prawidłowo i optymalnie ustawiony.
Zobacz również: