Przeszukaj blog
Kategorie bloga

Overlock – jak wybrać odpowiednią maszynę?

Jedną z częściej użytkowanych maszyn szwalniczych jest tak zwany overlock. Wybór idealnego modelu może nie być łatwym zadaniem nawet dla osób, które posiadają stosunkowo duże doświadczenie krawieckie. W związku z tym postanowiliśmy stworzyć krótki artykuł zawierający istotne informacje dotyczące maszyny typu overlock. (zamiennie jest ona określana również jako owerlok). Mamy nadzieję, że tekst ułatwi zainteresowanym osobom wybór właściwiej maszyny.

Na rynku dostępna jest niezwykle bogata oferta owerlocków. Poszczególne modele w znacznym stopniu różnią się posiadanymi funkcjami dodatkowymi, mocą, prędkością szycia oraz jakością wykonania. Zależnie od naszych indywidualnych preferencji oraz typu realizowanych prac odmienne urządzenie może okazać się najbardziej właściwe. Zawsze jednak powinniśmy pamiętać o tym, by decydować się wyłącznie na zakup produktów markowych, które charakteryzują się solidnością oraz precyzją wykonania. Impall jako renomowany sprzedawca urządzeń szwalniczych poleca swym klientom przede wszystkim maszyny: Juki, Siruba, Pegasus oraz Jack. Warto podkreślić, że pierwszy wymieniony producent oferuje również niezwykle atrakcyjne modele maszyn do szycia typu owerlock przeznaczonych do użytku domowego.

Czym jest overlock?

Owerlok jest przede wszystkim określeniem stosowanym do nazywania popularnego rodzaju szwu krawieckiego. Ścieg ten służy do zabezpieczania oraz estetycznego wykańczania tkanin oraz dzianin. Wykonywany może być na krawędzi jednego lub kilku warstw materiału. Maszyna do szycia, której podstawową funkcjonalnością jest wykonywanie opisanego rodzaju ściegów.

Powszechnie stosuj się kilka rodzajów szwów overlockowych. Ścieg jednonitkowy pozwala na „stykowe” zszycie materiału. Typy dwu i trzynitkowe pozwalają na obszycie krawędzi metodą „na okrętkę”. Ściegi czteronitkowe charakteryzują się natomiast znaczną elastycznością, wykorzystywane bywają do obszywania krawędzi. Ściegi pięcionitkowe są najbardziej zaawansowanym typem szwu overlockowego. Co ważne do ich wykonania niezbędna jest maszyna szwalnicza posiadająca aż dwie igły. Otrzymany ścieg jest wyjątkowo mocny, stosuje się go przede wszystkim w przypadku produkcji odzieży na skalę przemysłową.


Overlock domowy oraz przemysłowy

Overlocki zasadniczo dzielone są na urządzenia przeznaczone do użytku domowego oraz przemysłowego. Podział ten jest oczywiście dosyć umowny i nic nie stoi na przeszkodzie by osoba zajmująca się krawiectwem hobbistycznie wykonywała pracę przy użyciu w pełni profesjonalnych maszyn szwalniczych. Elementem najbardziej odróżniającym maszyny domowe od przemysłowych jest prędkość szycia, która określana jest najczęściej poprzez podanie maksymalnej możliwiej ilości wkłuć, jaką igła może wykonać w przeciągu jednej minuty. W przypadku maszyn domowych liczba ta zbliżona jest do około 1000 w/m. Najbardziej zaawansowane urządzenia profesjonalne są w stanie pracować niemal dziesięciokrotnie szybciej. Z pozoru cecha ta może wydawać się jednoznacznie przemawiającą na korzyść maszyn przemysłowych, jednak nie jest to prawda. Owerlok wykonujący swą pracę ze znaczną szybkością może się bowiem okazać się niezwykle uciążliwy dla osób początkujących, które nie opanowały jeszcze dostatecznie umiejętności krawieckich.

Decydując się na zakup nowej maszyny warto również zdawać sobie sprawę, że owerloki domowe charakteryzują się znacznie większą uniwersalnością. Są one zazwyczaj przystosowane do wykonywania ściegów różnego rodzaju. Jest to sytuacja w pełni zrozumiała. Osoba zajmująca się krawiectwem na poziomie hobbistycznym lub półprofesjonalnym nie będzie zazwyczaj zainteresowana posiadaniem sporej ilości maszyn do szycia. Overlock domowy posiadający możliwie rozbudowaną funkcjonalność okaże się więc często rozwiązaniem najbardziej optymalnym. Zakup tylko jednego urządzenia pozwoli znacząco obniżyć koszty związane z krawieckim hobby. Warto również zdawać sobie sprawę, że owerloki domowe posiadają znacznie mniejsze rozmiary niż ich w pełni profesjonalne odpowiedniki. Jeśli więc nie dysponujemy rozległą pracownią, to jego mogą okazać się dla nas bardziej odpowiednie.

Zazwyczaj sytuacja odzieżowych zakładów produkcyjnych pozwala na stworzenie rozległego parku maszynowego, w którym poszczególne urządzenia wykonywać będą wyłącznie ściśle określony niewielki zakres pracy. Wiele urządzeń przemysłowych pozwala na wykonywanie wyłącznie jednego typu szwu. Wbrew pozorom nie jest to jedna ich wadą. Niewielką różnorodność posiadanych funkcji wynagradzać będzie doskonałe przystosowanie do ciągłej, szybkiej i niezwykle intensywnej pracy. Bez wątpienia bowiem overlock przemysłowy to maszyna znacznie bardziej wytrzymała oraz komfortowa w momencie wielogodzinnego użytkowania.  

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Kod QR

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto do korzystania z listy życzeń.

Zarejestruj