Porady

Haftowanie krok po kroku – jak rozpocząć przygodę z nową pasją

Haftowanie to czynność, która może przerodzić się w prawdziwą pasję, a dodatkowo może być doskonałym sposobem na zapewnienie sobie wewnętrznego spokoju i potrzebnego wyciszenia. Haftowanie daje radość, gdy widzimy jak powstaje piękno rzeczy, ale też uczy cierpliwości, opanowania, spokoju. Można haftowanie podzielić na czynności raczej hobbystyczne, realizowane na własne potrzeby (i na takich skupimy się w tym wpisie), oraz realizowane na dużą skalne za pomocą specjalistycznych maszyn do szycia, zwanych hafciarkami – o czym więcej znajdziesz w artykule pt.” Haft komputerowy, maszynowy jako opłacalna i coraz bardziej trendy działalność krawiecka”. Także zaczynając przygodę z haftowaniem, dobrze rozpocząć od odpowiednich zakupów i doposażenia się w potrzebne akcesoria do haftowania.

W co wyposażyć się na starcie przygody z haftowaniem, czyli haftowanie na tamborku jako solidna baza

Początek przygody z haftowaniem to dobór: odpowiednich nici do haftowania (najlepiej sprawdza się tutaj mulina lub kordonek), odpowiedniej tkaniny (płótno lniane, bawełniane, jedwab czy kanwa), zestawu igieł różnych wielkości (pamiętajmy, że oczko musi być wystarczająco duże, żeby przewlec mulinę czy kordonek), a także istotne są dobre jakościowo nożyczki krawieckie czy spieralny marker do naniesienia wzoru na tkaninę. Kluczowym akcesorium jest tzw. tamborek. Jest to okrągły przyrząd plastikowy bądź drewniany, który składa się z dwóch nakładanych kółek. Pomiędzy nie wkłada się materiał, odpowiednio naciąga go, zamyka kółka i dokręca śrubkę. Dzięki temu uzyskujemy odpowiednie naprężenie tkaniny. Optymalna wielkość tamborka do komfortowej pracy to 15-20 cm.

Prosty haft na tamborku to na początek nieskomplikowane ruchy: wycięcie kawałka materiału, większego znacznie od pola haftowania, czyli średnicy tamborka, naniesienie wzoru na tkaninę, przewleczenie muliny przez igłę i rozpoczęcie haftu. Zaczynamy od wbicia igły od spodu tkaniny po linii wzoru, pętelka i przeciągnięcie ponownie w dół – w dość bliskiej odległości od początkowej dziurki i następnie odpowiednie kolejne wbicie igły w pierwszą (poprzednią) dziurkę itd.

Haft krzyżykowy krok po kroku– od niego warto rozpocząć kreatywne haftowanie

Bardzo efektywnym rodzajem haftu dla początkujących jest również haft krzyżykowy. Jest on stosunkowo prosty, a powstałe dzieła mogą cieszyć oko. Interesujące są na przykład poszewki na poduszki wykonane metodą haftu krzyżykowego. W ten sposób można w ciekawy sposób zindywidualizować nasze wnętrze. Do haftu krzyżykowego potrzebujemy sztywniejszej kanwy siatkowej – najlepsza jest dedykowana ku temu kanwa aida lub płótno. Podstawowy ścieg krzyżykowy to wykonanie rzędu półkrzyżyków, a następnie pokryciu ich następnym rzędem, ale w przeciwną stronę. Wszystkie półkrzyżyki mające zadanie kryjące powinny być w całej pracy skierowane zawsze w tą samą stronę, by haft wyglądał estetycznie. Na początek warto skorzystać z gotowych wzorów do haftu krzyżykowego.

Jak haftować koralikami – czyli piękno rękodzieła czas zacząć

Kolejną ciekawą techniką wartą uwagi jest tzw. haftowanie koralikami. W tym przypadku należy zapoznać się z takimi terminami jak: ścieg wsteczny i ścieg cegiełkowy. Warto zobaczyć w tym zakresie obrazkowy schemat jak wygląda prowadzenie igły z nitką pomiędzy koralikami w ów ściegach. To zdecydowanie pomoże nam w wizualnym zrozumieniu ruchu haftowania. Haftowanie koralikami to bardzo atrakcyjny haft, możemy wykorzystać koraliki czy nawet kamienie naturalne. To technika haftowania, która pozwoli nam na stworzenie ciekawej biżuterii artystycznej, np.: wyhaftowane koralikami kolczyki na filcowym podkładzie, breloczek czy naszyjnik.