Porady

Profesjonalne maszyny do szycia cz.1

Maszyny do szycia przemysłowe, specjalizują się w konkretnie określonej czynności i wedle tego następuje ich główny podział. Wynika to z faktu, iż prace krawieckie czy szwalnicze każdorazowo odbywają się pewnymi etapami, muszą być dobrze zorganizowane i są procesem kolejno wykonywanych czynności, którym to właśnie odpowiadają ów konkretne typy maszyn przemysłowych.

Funkcyjność maszyn przemysłowych polega więc na wysokiej specjalizacji w wąskim zakresie, co czyni efekt pracy bardziej estetycznym i na wyższym poziomie.

Celem maszyn przemysłowych jest też optymalizacja czasu pracy, ułatwienie masowej produkcji na większą skalę, racjonalny podział pracy pomiędzy pracowników i tym samym dobra organizacja funkcjonowania pracowni krawieckich. Maszyny do szycia przemysłowe są też swoją konstrukcja i podzespołami bardziej wytrzymałe i odporne na intensywną eksploatację.

Najważniejsze rodzaje maszyn i ich krótka charakterystyka

Wśród maszyn przemysłowych wyróżniamy wiele rodzajów dedykowanych poszczególnym pracom szwalniczym i poniżej pokrótce przybliży te najczęściej używane i nieodzowne w każdej pracowni krawieckiej i szwalniczej:

– stebnówki;

– owerloki;

– podszywarki;

– maszyny drabinkowe (renderki);

– hafciarki;

– podszywarki;

– guzikarki;

– dziurkarki;

– ryglówki i inne.

Stebnówka, jako podstawowa maszyna w każdej pracowni

Maszyna ta służy do profesjonalnego wykonywania ściegu prostego, ściegu łańcuszkowego albo podwójnego, wzmocnionego ściegu prostego, który przydatny jest zwłaszcza w krawiectwie wymagającym – np.: odzież robocza, sportowa, wierzchnia, produkty tapicerskie, praca ze skórą, jeansem itp.). To dzięki stebnówce możliwe jest szybkie i fachowe zszywanie warstw materiału. Z uwagi na różny typ krawiectwa, wyróżniany – z uwagi na rodzaj obrabianego materiału – krawiectwo lekkie, średnie i ciężkie. Tak też dobieramy odpowiednio dedykowaną stebnówkę przemysłową. Wyróżniamy stebnówki 1 i 2 igłowe ze wspomnianym ściegiem prostym, łańcuszkowym czy podwójnym. Dodatkowo przy stebnówkach przemysłowych ważny jest rodzaj transportu materiału, który należy dobrać pod rodzaj krawiectwa:

– transport pojedynczy – dolny ząbkowy – najczęściej występujący, najbardziej uniwersalny przesuw materiału;

– transport podwójny materiału: ząbkowo-igłowy lub tzw. kroczący (czyli transport stopkowo-ząbkowy) – doskonały do krawiectwa lekkiego (przy materiałach typu jedwab, żorżeta, tiul itp.) bądź krawiectwa średniego i ciężkiego (jak wspomniany jeans, skóra, materiały tapicerskie);

– transport potrójny materiału: ząbkowo-igłowo-stopkowy ( krawiectwo ciężkie, najbardziej wymagające, tapicerskie).

Obecne stebnówki przemysłowe wyposażone są w nowoczesne silnik servo, montowane bezpośrednio w głowicy na wale głównym maszyny. Dzięki temu są cichsze, niwelują drgania, są zdecydowanie bardzo energooszczędne (70% oszczędności energii w stosunku do maszyny wielofunkcyjnej). System ten nazywa się Direct Drive.

Czym jest Owerlok? Charakterystyka i główne cechy

Kolejną bardzo istotną maszyną przemysłową w rankingu ów maszyn przemysłowych – to po stebnówce – maszyna typu owerlok.

Owerlok to maszyna służąca do tzw. „obrzucania” krawędzi materiału. Pamiętajmy bowiem, iż każda tkanina składa się ze splotu nitki wątku i osnowy, które przecięte w dowolnym miejscu powodują, że splot osłabia się, co powoduje prucie się materiału na krawędzi przecięcia. Owerloki są szczególnie ważne w przemyśle odzieżowym, bowiem tutaj nade wszystko, wszelkie łączenia tkanin, szwy wzmacnia się i zabezpiecza właśnie ściegiem obrzucającym. Profesjonalne owerloki posiadają automatycznie tnące nożyki, które wyrównują krawędź i wszelkie wystające nitki przed ich zabezpieczeniem ściegiem owerlokowym. Nowoczesne owerloki posiadają tez mikro podnośnik, który powoduje dużą wrażliwość maszyny na szyty materiał. Wyróżniamy owerloki 3-, 4- i 5- nitkowe.

Na tym kończymy pierwszy wpis z serii i serdecznie zapraszamy do kolejnego, gdzie przybliżamy specyfikację kolejnych modeli maszyn przemysłowych.

– Profesjonalne maszyny do szycia cz.2

– Maszyny do szycia przemysłowe – czym różnią się od maszyn domowych? Jakie są ich główne cechy?

– Najlepsi producenci maszyn do szycia