Porady

Maszyna do szycia firan i zasłon – co jest istotne przy jej wyborze?

Maszyna do szycia firan i zasłon to przede wszystkim sprawność przeszycia długich połaci materiału, duże pole pracy oraz estetyka wykonania ściegów. Firanki i zasłony wyglądają bowiem profesjonalnie, gdy podwinięcie materiału jest równomierne, nie ściąga się, jest wytrzymałe. Jak to osiągnąć? Kluczem do sukcesu jest właściwa maszyna do firan i zasłon, która umożliwi:

– podwinięcie pojedyncze lub podwójne dołów i boku firany czy zasłony;

– łączenie paneli;

– szycie tuneli;

– wszywanie taśm marszczonych;

– wszywanie sznurków;

– ozdobne marszczenia tkaniny i inne.

Szycie firan i zasłon to przede wszystkim praca ze ściegiem stebnowym, prostym – dlatego warto zwrócić uwagę na ofertę dostępnych na rynku specjalistycznych maszyn typu stebnówki. Pamiętajmy również, aby postawić na maszyny mocne, cięższe i wytrzymałe – najlepiej o metalowej konstrukcji i metalowych podzespołach – niweluje to wszelkie drgania maszyny, co wywołuje dyskomfort podczas szycia firan i zasłon.

Na rynku dostępne są również profesjonalne przemysłowe maszyny do szycia dedykowane do firan i zasłon

Sprawdzą się one doskonale w pracowniach i zakładach krawieckich, szwalniczych. Takie specjalistyczne maszyny do firan i zasłon posiadają m.in.: pneumatyczny zwijacz wykonujący zarówno pojedyncze, jak i podwójne podwiniecie, obszywanie boków i dołów odbywa się w jednym procesie, cyklu szycia, materiał – różnego typu – wprowadzany jest płynnie do zwijacza za pomocą strumienia powietrza. W przemysłowej maszynie do szycia firan i zasłon mamy do czynienia z doskonałym prowadzeniem brzegu materiału – tzw. rozszerzony transport z pullerem.

Niezwykle ważnym jest, aby tego typu maszyna poradziła sobie z szerokim przekrojem rodzajów tkanin, wykorzystywanych do szycia firan i zasnął – od lekkich, przez elastyczne po ciężkie, np.:

– woal;

– organza;

– materiały siateczkowe jak: markizeta;

– materiały żakardowe;

– materiały płócienne;

– len;

– atłas;

– satyna;

– bawełna i inne.

Maszyna do szycia firan i zasłon – jakie ściegi są wymagane?

Ściegi, które są bardzo przydatne przy szyciu firan i zasłon oraz nie tylko – zarówno dla domowego, jak i przemysłowego użytku, to m.in.:

– zygzak – obrzucanie krawędzi;

– zygzak przerywany – np.: wszywania gumki,

– ścieg kryty – np.: skracanie;

– ścieg stebnowy i podwójny czy potrójny stebnowy– podwijanie czy zszywanie dzianin i materiałów;

– owerlokowy– jeszcze doskonalszy efekt „obrzucenia” niż by zygzaku;

– elastyczne – szwy będą „nie pracują” razem z materiałem i nie popękają w czasie użytkowania,

– obszywania dziurek;

– cerowanie;

– przeznaczony do naszywania aplikacji, oraz inne.

Przydatne funkcjonalności przy szyciu firan i zasłon to m.in.:

Obcinanie nici, górny/dolny transport, podnoszenie stopki, nawlekacz igły, dodatkowy puller, linki wyłączania awaryjnego wzdłuż całej maszyny, płynna regulacja prędkości i inne.

Zobacz także: