Porady

Najlepsza maszyna do szycia – jak wybrać tą jedyną dla domowych lub przemysłowych potrzeb?

Najlepsza maszyna do szycia to pojęcie bardzo subiektywne z jednej strony, z drugiej zaś warto kierować się ogólnie przyjętymi standardami, parametrami technicznymi i funkcjonalnościami, które są przetestowane i sprawdzone w praktyce. Przy wyborze najlepszej maszyny do szycia warto poruszać się w obrębie znanych, cenionych i doświadczonych marek. W gronie takich producentów znajdują się przede wszystkim: Brother, Siruba, Juki, Jack, Kraft.

Maszyny tych marek cechuje solidna i wytrzymała konstrukcja, najlepiej metalowa, podzespoły metalowe dobrej jakości, odpowiednia sztywność maszyny przy pracach – nawet na dużych, przemysłowych prędkościach.

Najlepsza maszyna do szycia rozpatrywana jest w kontekście miejsca przeznaczenia: domowa czy na użytek przemysłowy. Dodatkowo czynnikiem warunkującym wybór danej maszyny jest poziom zaawansowania i umiejętności użytkownika w krawiectwie, oraz główne zadania stawiane maszynie.

Najlepsza maszyna domowa dla początkującego to maszyna mechaniczna, z podstawowymi ściegami (stebnowym, zygzak, owerlokowym i kilkoma ozdobnymi). To maszyna mniej zautomatyzowana, która pozwoli zrozumieć mechanizm działania i nauczyć się szycia i obsługi. Dobrze, gdy ma regulację prędkości szycia, długości, szerokości ściegu, naprężenia nici, docisku stopki – wszystko poprzez manualne pokrętła. Taka maszyna manualna uczy nawlekania nici, nawijania na szpulkę, mechanizmu działania bębenka itp. Na wyższym poziomie, w kolejnym etapie, polecamy najlepsze maszyny do szycia komputerowe, czyli dające większy komfort pracy, zautomatyzowane w wielu funkcjach, z przyciskami i wyświetlaczem. Przy najlepszych maszynach komputerowych mamy możliwość automatycznych i optymalnych ustawień pod dany ścieg i typ tkaniny.

Najlepsze maszyny do szycia o przemysłowym charakterze? Co jest ważne?

Najlepsze maszyny do szycia przemysłowe to przede wszystkim ich długa żywotność, wytrzymałość obudowy i podzespołów na intensywność prac. To duże pole pracy, możliwość dołączenia zintegrowanych z maszyną blatów roboczych. To również odpowiednie, regulowane oświetlenie LED pola pracy, a także ergonomiczna budowa. Najlepsze maszyny przemysłowe to także energooszczędny silnik typu Servo, pozwalający zaoszczędzić nawet o 75% energii mniej w stosunku do tradycyjnych. To również mechanizm Direct Drive, umieszczenia napędu w głowicy. Niejednokrotnie najlepsza maszyna przemysłowa do szycia to także tytanowo wzmocniona igielnica.

Najlepsze maszyny do szycia przemysłowe należy rozpatrywać w kategoriach ich specjalizacji, dlatego należy odrębnie analizować maszyny do szycia typu: stebnówki, owerloki, hafciarki, renderki, guzikami, dziurkarki, pikowarki itd.

Przy wyborze najlepszej maszyny do szycia dla przemysłowych potrzeb, ważnym parametrem jest prędkość szycia, czyli ilość ściegów na minutę. Przemysłowa prędkość najlepszej maszyny do szycia to około 1000 ściegów na minutę.

Coraz częściej wśród najlepszych maszyn do szycia poszukuje się tych umożliwiających jednoczesną personalizację szytego produktu, tworzenie autorskich dzieł krawieckich. Takie możliwości dają najlepsze maszyny do szycia i haftowania.

Innowacyjność tych maszyn – hafciarek -to często następujące atuty:

– oprogramowania do projektowania własnych haftów;

– wgrywanie własnych projektów;

– duża ilość zaprogramowanych wzorów;

– wyszywanie czcionką, zdobienie kryształkami, wycinanie wzorków w tkaninie i inne.

Zobacz również: