- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Dlaczego maszyna ciężko chodzi
Dlaczego maszyna ciężko chodzi? Czym może się to objawiać?
Maszyna do szycia to urządzenie techniczne, które może ulec awarii, czy też drobnym usterkom. Nie raz przyczyna problemu może być błaha i do usunięcia przez nas samych. Warto więc zapoznać się z najczęstszymi problemami mogącymi wystąpić podczas szycia na maszynie: jak je diagnozować i jak sobie z nimi radzić? Każdy użytkownik maszyny do szycia powinien zapoznać się z instrukcją obsługi producenta.
Jednym z problemów może być sytuacja, w której maszyna ciężko chodzi, pracuje opornie i nie ma pełnej mocy. Najczęściej taki stan objawia się tym, że można wprawdzie przesuwać manualnie kołem zamachowym, ale do pewnego momentu, w którym następuje blokada. Obrót jest wtedy robiony trochę „na siłę”, bardzo ciężko. Nawet podczas pracy silnika również wyczuwalny jest duży opór. Czego może on dotyczyć?
Co jest najczęstszą przyczyną, że maszyna pracuje ciężko i opornie?
W pierwszej kolejności warto sprawdzić czy nie ma nici gdzieś przy bębnie. Zerwana nitka może zaplątać się w szarpaku, co może powodować blokadę do swobodnego działania maszyny do szycia. Zweryfikować należy również sam stan bębenka. Warto również przyjrzeć się mechanizmom maszyny, czy wszystkie śruby są dobrze dokręcone i czy nie ma jakiś luzów. Problemem może być uszkodzony bębenek. Sama jego wymiana może zostać przeprowadzona naszymi własnymi siłami. Pamiętajmy, że nie tylko splątane nitki mogą powodować blokadę maszyny, ale także sam szyty materiał może stanowić przeszkodę – np.: jego utknięcie pod płytką ściegową.
Jeśli chodzi o uszkodzenia to ważna jest także igła. Problemy w opornej, ciężkiej pracy maszyny mogą wynikać nie tylko z zabrudzeń maszyny do szycia, ale także np.: z wygiętej, zużytej lub uszkodzonej igły.
Inne przyczyny oporu maszyny podczas szycia
Zawsze sprawdź, czy nić jest na pewno właściwie założona, poprowadzona. Czy przypadkiem nie został pominięty jakiś prowadnik czy oczko, czy kolejność jest właściwa? Rób to dokładnie tak jak wskazał producent w instrukcji obsługi. Przyczyną problemów może być również niewłaściwie założona stopka, nieprawidłowo dobrana igła do obrabianej tkaniny, albo brak blokady szpulki i niewłaściwe rozwijanie się nici. Czasem przyczyna tego, że maszyna nie chodzi dobrze, pracuje ciężko i ewidentnie coś ją blokuje, jest głębsza i wymaga interwencji profesjonalisty – serwisu naprawczego.
Sprawdź również inne artykuły: