Ile prądu zużywa maszyna do szycia? Jakie parametry analizować?
Maszyna do szycia zużywa odpowiednią ilość watów , zależną od jej modelu, przeznaczenia, silnika, wieku. Im starsza maszyna do szycia tym bardziej prawdopodobne, że będzie miała większe zużycie energii elektrycznej, niż nowoczesne urządzenia. Maszyny przemysłowe, służące np.: do ciężkiego szycia, również będą zużywać więcej prądu od maszyn domowych, podstawowego użytku.
Skąd dowiemy się ile prądu zużywa dana maszyna do szycia?
Każda maszyna ma naklejkę, tabliczkę znamionową, na której umieszczone są informacje o mocy maszyny i/lub napięciu. Producent maszyny podaje tą informację również w instrukcji obsługi. Pamiętajmy, że są to maksymalne wartości do osiągnięcia przez daną maszynę do szycia.
Jak obliczyć ile dokładnie watów zużywa maszyna na podstawie jej mocy?
Wystarczy, że pomnoży się waty przez liczbę godzin pracy urządzenia. Tak wyliczoną wartość można przemnożyć przez średnią cenę energii za kWh. Według wzoru:
Zużycie energii [kWh] = moc urządzenia [kW] * czas pracy urządzenia [h]
Jeśli producent maszyny do szycia podaje moc urządzenia w watach (W) to by uzyskać wartość w kWh należy tą moc w watach podzielić przez 1000.
Jaką moc mają maszyny do szycia dostępne na rynku?
W segmencie maszyn uniwersalnych, wieloczynnościowych jest to najczęściej moc w przedziale 35-55W. Moc silnika kształtuje się wówczas najczęściej: 35W, 40W lub 55W. Spotkamy się także z maszynami o większej mocy np.: 80W do 110W. Na rynku coraz częściej spotykamy maszyny do szycia przemysłowe z energooszczędnymi silnikami.
W nowoczesnych silnikach energooszczędnych typu servo występuje zasilanie jednofazowe (czyli klasyczne domowe gniazdko 230V). Jest to silnik cichy, bez wibracji. Pracuje wyłącznie wtedy kiedy maszyna szyje. W czasie, gdy nie szyjemy, ale mamy włączone zasilanie, dostarczane jest „wyłącznie” do sterownika. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania silnik zużywa do 70 % mniej energii od klasycznego silnika sprzęgłowego.
Zobacz także inne porady: