- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Dlaczego maszyna szyje do tyłu?
Dlaczego maszyna szyje do tyłu? Czym jest ryglowanie krawieckie?
Na rynku dostępne są maszyny do szycia z funkcją szycia wstecz. W takim przypadku szycie maszyny do tyłu po aktywacji tej funkcjonalności jest prawidłowym jej działaniem. Szycie maszyny do tyłu można wykorzystać do wykończenia ściegu, aby był on trwały i mocny. Dzięki szyciu wstecz zabezpieczymy ścieg na obu jego końcach, co zapobiega pruciu się ściegu, rozplątaniu się nici podczas normalnego użytkowania.
Przy szyciu ręcznym robimy to za pomocą pętelki, a przy pomocy maszyny do szycia za pomocą omawianego szycia do tyłu. Maszyny do szycia wyposażone są obecnie w tzw. dźwignię szycia wstecznego, która najczęściej oznaczona jest symbolem zawiniętej strzałki.
Dlaczego maszyna szyje do tylu, czyli ryglowanie za pomocą szycia wstecz. Jedna z pomocnych funkcji maszyny do szycia
Wspomniana dźwignia szycia wstecznego powoduje szycie maszyny do tyłu, tylko i wyłącznie gdy jest ona wciśnięta. Polega to na cofnięciu się ściegu do początku rozpoczętego szycia klasycznego wprzód (na odległość powiedzmy 5-7 mm) przy wciąż wciśniętej dźwigni szycia do tyłu. Po puszczeniu dźwigni z powrotem wracamy automatycznie do szycia wprzód. Bardzo ważne jest zachowanie szycia na tej samej linii, tak aby ścieg wyglądał estetycznie. Takich powtórzeń możemy wykonać kilka, zazwyczaj jest to jednak potrójne zabezpieczanie. Nazywa się to ryglowaniem materiału z wykorzystaniem szycia maszyny wstecz.
Jedna z możliwych awarii, dlaczego maszyna szyje do tyłu? Gdzie szukać przyczyny?
Może zdarzyć się również, że pomimo braku korzystania z funkcji szycia wstecznego, nasza maszyna może zacząć w niekontrolowany sposób szyć do tyłu. Oznacza to wówczas, że mechanizm transportu maszyny, czyli zębata, metalowa listewka pod płytką ściegową podaje materiał w niewłaściwą stronę.
Jeśli mamy problem z szyciem maszyny w tył to rekomendujemy kontakt z profesjonalnym serwisem maszyn. Koniecznym bowiem prawdopodobnie będzie rozłożenie maszyny na elementy i sprawdzenie prawidłowości działania oraz ewentualnego uszkodzenia mechanizmu dźwigni transportera, służącego regulacji transportera. Mechanizm posuwu materiału nie działa wówczas prawidłowo, zazwyczaj widoczne jest to pod dolną pokrywą maszyny do szycia. Kręcąc kołem napędowym można zauważy , który element odpowiadający za posuw materiału działa nieprawidłowo, jest zablokowany lub jest uszkodzony.
Pamiętajmy również jak ważne jest regularne czyszczenie maszyny do szycia z resztek nici, materiału, kurzu i pyłów. Wszystkie takie zanieczyszczenia mogą wpływać na prawidłowość pracy maszyny do szycia – w tym na problemy z transportem materiału. Ważne jest także cykliczne olejowanie elementów maszyny do szycia, w ramach jej konserwacji.
Sprawdź także: