Jak szyć jedwab na maszynie? Czyli co warto wiedzieć o jedwabiu?
Jedwab uznawany jest za tkaninę elegancką i ekskluzywną. Prezentuje się niezwykle subtelnie i ma wiele pozytywnych walorów. Potrafi wchłonąć wilgoć, szybko schnie i nadaje się doskonale na upalne dni, dając skórze przyjemne uczucie chłodu. Dodatkowo jest hipoalergiczny, czyli nie pojawiają się problemy na skórze, nawet u alergików. Jest tkaniną wytrzymałą, pomimo swojej delikatnej estetyki.
Szlachetność jedwabiu w ubraniach jest niekwestionowana. Stosuje się go zwłaszcza w kobiecych sukienkach, które dzięki tkaninie zyskują na lekkości, kobiecości i seksapilu. Szycie jedwabiu wymaga jednak znajomości kilku kluczowych zasad.
Przygotowanie jedwabiu do szycia, jako krok pierwszy
Jedwab, który będziemy szyć, należy wpierw rozłożyć i rozprasować linie zagięcia materiału, powstałe najczęściej wskutek jego przechowywania. Czynność prasowania wykonujemy wyłącznie na sucho, bez użycia pary, bo powstaną plamy na materiale. Prasujemy go wyłącznie na lewej stronie.
Jakie igły do szycia jedwabiu?
Możemy użyć igieł uniwersalnych o grubości 70-80. Lepszym wyborem będzie jednak użycie specjalnych igieł dedykowanych do jedwabiu syntetycznego lub naturalnego, które możemy wykorzystać także do innych delikatnych i cienkich tkanin. Igły te w odróżnieniu od tych uniwersalnych są jeszcze bardziej wydłużone, cieńsze i smuklejsze. Igła musi posiadać gładki i ostry czubek. Proponowana grubość to 2-2,5 mm.
Warto do szycia jedwabiu dobrać także dedykowaną stopkę do szycia tkanin cienkich i delikatnych, która zwiększy estetykę wykonania prac. Do szycia jedwabiu wystarczą zwykłe, poliestrowe nici w 100%. Powinny być jednak cienkie.
Jaki szew jest często wykorzystywany do szycia jedwabiu?
Polecamy szew francuski, czyli rodzaj szwu, z pomocą którego można ukryć strzępiące się brzegi tkaniny. Za sprawą szwu francuskiego brzegi te zostają ukryte w estetyczny sposób. Ten szew świetnie sprawdza się zwłaszcza przy cienkich i delikatnych tkaninach, jak omawiany jedwab. Dobrym pomysłem jest także użycie ściegu rolującego w owerloku, tak aby wykończyć jedwab. Można też w uniwersalnej maszynie zastosować delikatny ścieg zygzakowy.
Przykłady jedwabnych tkanin to:
• satyna – gładka i miękka, błyszcząca z jednej strony – idealna na pościel
• krepa – ziarnista powierzchnia, bardzo dobrze się układa;
• żorżeta – matowa, ziarnista powierzchnia, splot płócienny
• tafta – szeleszcząca, sztywna i gęsta, dająca efekt mieniącej się tkaniny
• szantung – tkanina cienka, prześwitująca.
Zobacz także inne artykuły: