- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Jak ustawić maszynę do szycia?
Prawidłowe ustawienie maszyny i jej parametrów wpływa bezpośrednio na płynność pracy oraz jakość i estetykę szycia. Początkujący powinni przed rozpoczęciem przygody z szyciem przeanalizować instrukcję producenta maszyny. Znajdą się w niej wszystkie wskazówki dotyczące tego, jak prawidłowo ustawić maszynę. Pamiętajmy bowiem o tym, że każdy model ma swoje indywidualne rozwiązania. Generalnie, ustawienie maszyny do szycia dotyczy następujących elementów:
– igły
– nici górnej
– nici bębenkowej
Należy zwrócić uwagę na: poprawność założenia igły, prawidłowość przewleczenia nici górnej przez wszystkie punkty, poprawność założenia nici w bębenku, brak zanieczyszczeń maszyny (np.: resztek nici), wybrany ścieg versus rodzaj tkaniny, długość ściegu, siłę docisku stopki względem materiału, odpowiednie naprężenie nici, wysokość ząbków transportu i prawidłowość posuwu materiału.
Jak ustawić maszynę do szycia pod kątem naprężenia nici?
Jest to najczęstsza przyczyna problemów podczas szycia, tj. zrywanie nici, itp. Parametr naprężenia nici zdecydowanie wpływa na jakość szycia. Jeśli napięcie jest zbyt duże to należy użyć regulatora (pokrętła) naprężenia na korpusie maszyny i zmniejszyć ustawienie na niższą liczbę w skali. Rekomendujemy stopniowe zmiany i testowanie wpływu zmiany po każdej regulacji, aż do nabrania wprawy.
Co do zasady naprężenie nici powinno być ustawione na większe przy stosowaniu bawełnianych lub lnianych materiałów, natomiast dla tkanin syntetycznych powinno być mniejsze.
Jak korygować ustawienia chwytacza w maszynie do szycia?
Ustawienie chwytacza w maszynie do szycia zdecydowanie wymaga wprawy i doświadczenia. Jest to ustawienie dość precyzyjne. W pierwszej kolejności należy w maszynie poluzować śrubkę na wale napędzającym chwytacz i następnie ustawiamy chwytacz manualnie według igielnicy oraz na koniec dokręcamy śrubkę.
Chwytacz powinien przejść obok igły, gdy ta poruszy się ku górze około 1mm. W takim przypadku zrobi się pętelka z nici i jest możliwość jej złapania przez chwytacz. Rekomenduje się, żeby odległość chwytacza od igły była na około 1 mm. Oznacza to, że należy ustawić tak igłę, aby oczko igły było 1 mm poniżej zęba chwytaka. W kolejnym kroku należy ruszyć chwytakiem tak, aby ząb wystawał za igłę na około 1 mm. Teraz chwytacz w maszynie powinien być prawidłowo i optymalnie ustawiony.
Przeczytaj także inne wskazówki oraz porady: