Porady

Czy filc można szyć na maszynie?

Szycie filcu na maszynie do szycia jest możliwe, ale nie należy do łatwych zadań. Filc należy do grubych materiałów, podobnie, jak jeans i wymaga specjalnego potraktowania. Być może nie raz zdarzyło Ci się, że próbując uszyć np.: torebkę z filcu maszyna odmawiała posłuszeństwa: nici plątały się, transporter nie przesuwał filcu, a wręcz stał w miejscu, igła złamała się, bębenek trzaskał itp.

Jak więc poradzić sobie z filcem na maszynie do szycia? Praktyczne porady

Pierwszym krokiem w szyciu filcu na maszynie jest poradzenie sobie z transporterem. To ważny element bowiem rzutuje na dalszą efektywność procesu szycia filcu. Rozwiązaniem jest użycie stopki rolkowej albo z górnym transportem, inaczej zwaną kroczącą. Są to specjalistyczne stopki, które ułatwiają szycie trudnych tkanin. Stopka krocząca posiada górne ząbki, które dodatkowo przytrzymują filc i równo go przesuwają.

Innym rozwiązaniem jest podjęcie próby szycia filcu przez papier podłożony pod spodem albo z naklejoną taśmą malarską wzdłuż przyszłego szwu. Szyjemy wówczas po taśmie. Może zdecydowanie ułatwić to działanie transportera i posuwanie tkaniny. Kolejne kwestie to: odpowiednie ustawienie naprężenia nici – zdecydowanie na wyższym poziomie w skali regulatora, ustawienie lżejszego docisku stopki i szycie w wolniejszym tempie.

Warto również zaopatrzyć się w igłę do szycia jeansu, która radzi sobie z grubymi materiałami.

Przeczytaj także inne porady:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *