- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Jak wykończyć brzeg materiału?
Jak wykończyć brzeg materiału? Czyli sposób na estetyczną krawędź obrabianej tkaniny
Każda tkanina ma nitkę wątku i osnowy. Są one ze sobą odpowiednio splątane i zapewnia to trwałość ów splotu. Jeśli jednak przetniemy w dowolnym miejscu materiał, tego samego dokonamy ze splotem nitki wątku i osnowy. W tym miejscu tkanina jest słabsza i podatna na prucie się. Dlatego też tak ważne jest estetyczne wykończenie brzegu tkaniny. Tylko wówczas efekt finalny będzie zadawalający i estetyczny.
Jak zabrać się do obrobienia brzegu materiału?
Pierwszą kwestią, którą należy zrobić jest precyzyjne wyrównanie brzegu materiału. Należy również właściwie określić typ tkaniny, z którą pracujemy. Jeśli tkanina jest mocno rozciągliwa to warto rozważyć jej przeszycie wpierw ściegiem prostym, jak najbliżej brzegu. Można też podkleić brzeg niewielkim paskiem flizeliny. Dlaczego może to pomóc? Zapobiega to falowaniu, czyli rozciąganiu się i marszczeniu tkaniny.
Ścig zygzakowy – czy nadaje się do obrzucania tkaniny na jej brzegach?
Zygzak to ścieg bardzo przydatny i do tego znajduje się nawet w najprostszych maszynach uniwersalnych, domowych. Do obrzucania tkaniny na brzegach możemy wykorzystać ścieg zygzakowy pojedynczy lub podwójny. Zygzak – w celu wykończenia brzegów – ustawiamy pokrętłem czy przyciskiem wyboru ściegu na maszynie. Następnie dobieramy parametry ustawień, czyli maksymalną, dostępną szerokość ściegu (nie większą niż 5) oraz długość ściegu, jak najbliższą zeru. Efektem ma być ścieg zygzak o bardzo gęstym splocie.
Kładąc tkaninę pod stopką należy zwrócić uwagę, aby maszyna do szycia wbijała igłę w materiał z jednej strony ściegu, a z drugiej szyła „na pusto”. Wówczas nitka napręży się, a następnie estetycznie zawinie się wokół brzegu tkaniny.
Szew owerlokowy – kolejna metoda na wykończenie krawędzi materiału
Kolejny rodzaj ściegu, który zbliża nas do coraz bardziej profesjonalnego zakończenia brzegu tkaniny jest to ścieg owerlokowy, który dostępny jest na niektórych maszynach uniwersalnych. Możemy śmiało stwierdzi , że jest to rozszerzona wersja zygzaku, dodatkowo wzmocniona, ścieg pośredni na drodze do maszyny funkcyjnej – owerloku.
W kwestii obrzucania prujących się brzegów tkaniny, a także w zakresie zszywania ze sobą warstw materiału – ta maszyna funkcyjna – nie ma sobie równych. Nie trudno zauważy , że cała branża odzieżowa opiera się na owerloku. Ubrania od wewnętrznej (lewej strony) mają brzegi obszyte owerlokiem, czyli specyficznym, wyjątkowo mocnym szwem. Największą zaletą tego modelu maszyn w obrabianiu brzegów materiału jest elastyczność otrzymanego ściegu – pracuje on wraz z tkaniną.
Wykończenie krawędzi materiału lamówką, czyli niezawodny sposób na prujące się brzegi i swoistą ozdobę
Po co jest lamówka? Lamówka to tasiemka lub kawałek materiału, który posłuży nam obszyciu jego brzegów. Lamówka to sposób na dekoracyjne, kontrastowe wykończenie krawędzi tkaniny. Wystarczy użyć odmiennego koloru czy faktury tkaniny.
Jak obszywa się brzegi lamówką?
Wystarczy najpierw zaprasować lamówkę wzdłuż, dokładnie na pół, brzegami do środka. Kolejny krok to umieszczenie brzegu materiału w przygotowaną, złożoną lamówkę, na całą jej głębokość złożenia. Teraz wystarczy już tylko przeszyć materiał i jednocześnie lamówkę z wierzchu, tuż przy złożonym brzegu.
Szew francuski – doskonały do wykończenia tkaniny
Bardzo estetycznym i eleganckim wykończeniem jest tzw. szew francuski. Warto go pozna . Szew ten ogólnie rzecz ujmując opiera się na zamknięciu brzegu strzępiącego się materiału w czymś na kształt tunelu i następnie zaprasowaniu go na jedną ze stron. Szczegóły jego wykonania warto poznać na filmiku instruktażowym czy na zdjęciach poglądowych.
Na koniec jeszcze parę słów o mereżce, czyli 3-nitkowym ściegu rolującym w owerloku. Jest to bardzo ładny ścieg wykańczający, zwłaszcza do lekkich i cienkich tkanin. Wiązanie nitek następuje na spodniej stronie materiału na zrolowanej krawędzi. Tym ściegiem obrzucamy zwłaszcza brzegi dolne sukienek, spódnic, bluzek, apaszek.
Sprawdź również: