Porady

Jak zwiększyć docisk stopki w maszynie do szycia?

Jak zwiększyć docisk stopki w maszynie do szycia? Czy jest to możliwe w każdej maszynie do szycia?

Regulacja docisku stopki to siła z jaką stopka oddziałuje na ząbki transportera materiału. Nie jest to funkcjonalność niezbędna dla prawidłowego działania maszyny, ale bardzo pomocna. Regulacja docisku stopki przyda się przy szyciu elastycznych dzianin, aby uniknąć ich rozciągania czy marszczenia. Sprawdza się przy przeszywaniu aplikacji, gdzie wymagany jest precyzyjny i równomierny transport aplikacji i materiału, tak aby uzyskać estetyczny efekt końcowy. Nierzadko zdarza nam się przeszywać wiele warstw tkaniny i wówczas, aby utrzymać je razem „w ryzach” warto użyć regulacji docisku stopki. Szyciu materiałów takich jak ekoskóra, winyl również sprzyja regulowany docisk stopki. Wówczas unikniemy śladów ząbków transportera odbitych na materiale. Regulacja sprawdzi się także przy szyciu patchworków i przy pikowaniu materiału.

Nie każda maszyna posiada jednak tą funkcjonalność.

Jakie maszyny do szycia wyróżniamy ze względu na funkcję docisku stopki?

Wyróżniamy:

– maszyny z manualną regulacją docisku stopki – zewnętrzną (widoczną na korpusie) lub wewnętrzną (ukrytą pod obudową);

– maszyny z automatyczną regulacją docisku stopki, czyli komputerowe;

– maszyny z brakiem możliwości jakiejkolwiek regulacji docisku stopki.

Jak regulować nacisk stopki?

Maszyny z manualną regulacją posiadają specjalne pokrętło, którego ruch powoduje odpowiednio dokręcenie lub poluzowanie docisku względem szytego materiału. Jest to dodatkowa „gałka” w maszynie. Najczęściej takie pokrętło znajduje się nad stopką, ale wszystko zależy od modelu maszyny. Dzięki temu możemy w dowolnym momencie manewrować dociskiem i szybko dostosowywać go, kiedy często zmieniamy rodzaj szytego materiału.

Niektóre maszyny do szycia mają regulację docisku stopki, ale nie widoczną na zewnątrz. Pokrętło to znajduje się pod obudową maszyny. Takie pokrętło najczęściej nie będzie posiadało jednak oznaczeń, w którym kierunku należy nim manewrować – musimy pamiętać, że dociskamy stopkę kręcąc w prawo, a zmniejszamy docisk kręcąc w lewo.

W przypadku maszyn komputerowych regulacja docisku może pojawić się nie w formie tradycyjnego pokrętła, a wskazań na wyświetlaczu maszyny. Jest to automatycznie dobierany parametr, choć podlega również manualnym ustawieniom.

W zależności od modelu maszyny, funkcja docisk stopki posiada różny zakres skal np.: 3 stopniową, 6 stopniową, 9 stopniową. Zasadą jest, że im skala jest wyższa, tym dokładniej możemy dostosować docisk stopki do szytego materiału. Wyższa wartość docisku to mocniejszy docisk stopki y i na odwrót.

Jak działają maszyny bez regulacji docisku stopki?

W tym przypadku docisk jest samoistny i zależny od grubości materiału. Działa na zasadzie sprężyny, czyli im grubszy materiał tym większy docisk. Nie mamy możliwości wyregulowania go manualnie.

Zobacz również inne wpisy: