Porady

Maszyna do szycia ma zablokowane koło

Maszyna do szycia ma zablokowane koło – czyli mechanizm napędu maszyny i jak o niego dbać?

Podczas naszej przygody z maszyną do szycia nie raz napotkamy problem zablokowanego koła maszyny do szycia. Koło napędowe może częściowo lub w pełni blokować się, a maszyna wówczas automatycznie przestaje szyć. Gdy staramy się poruszyć kołem w przód czy w tył, to coś jakby trzyma koło naszej maszyny i nie chce ono drgnąć dalej. Z takim problem nie raz borykają się nawet profesjonalni krawcy. Warto więc wiedzieć co może być przyczyną zablokowanego koła maszyny do szycia.

W takiej sytuacji nie powinniśmy robić nic „na siłę”. Należy dla bezpieczeństwa odłączyć maszynę od prądu, unieść stopkę i rozpocząć proces oczyszczania maszyny. Wysoce prawdopodobna jest konieczność demontażu poszczególnych elementów maszyny.

Zanim jednak dojdzie do zablokowania koła maszyny warto postarać się zapobiec takiej sytuacji. Każda maszyna do szycia powinna być regularnie czyszczona i oliwiona. Odpowiednia konserwacja maszyny do szycia to komfort pracy i jej długa żywotność, bez większych awarii.

Do czyszczenia maszyny – celem chociażby poradzenia sobie z zablokowanym kołem napędowym – należy przygotować: śrubokręt, pędzelek i miękką szmatkę do czyszczenia, sprężone powietrze oraz odpowiedni, dedykowany do maszyn olej wazelinowy.

Które miejsca w maszynie należy obowiązkowo przeczyścić w przypadku zablokowanego koła?

Najczęściej powodem zablokowania koła napędu maszyny jest kawałek szytego materiału lub splątana ni . Czyszczenie należy przeprowadzać regularnie.

Należy wyjąć bębenek ze szpulką, odciągnąć dociski (pierścień dociskowy) i wyjąć pierścień chwytacza z jego tzw. gniazda. Często w tym miejscu tkwią naplątane nici. Dokładnie przeczyścić okolice bębenka. Mogą przydać się do tego ostrzejsze elementy jak chociażby wąskie nożyczki z ostrymi czubkami czy pęseta.

Z pyłków i kurzu warto też oczyścić ząbki transportera – jeśli już mamy zdemontowaną płytkę ściegową. Jeśli chodzi o naoliwienie maszyny to oczywiście dotyczy to chwytacza maszyny. Wystarczy 1-2 krople oleju wazelinowego.

Zaplątana nitka w szarpaku również jest częstą przyczyną zablokowanego koła w maszynie do szycia

Nierzadko zdarza się, że zerwana nitka zaplącze się w szarpaku i to zablokuje koło i unieruchomi całkowicie maszynę do szycia. Szarpak w maszynie do szycia to ten element, który podczas jej pracy pojawia się i znika naprzemiennie. To właśnie przez szarpak przewlekamy prawidłowo zakładaną nitkę górną. Jeśli maszyna posiada uchylną pokrywę boczną to łatwo dostać się do szarpaka, aby usunąć nitkę. W niektórych typach maszyny do szycia należy zdemontować pokrywę w całości, co wymaga nieco więcej pracy.

Zdarza się czasem także, że zablokowane koło napędowe w maszynie może skutkować koniecznością wizyty w profesjonalnym serwisie. Zanim jednak zdecydujemy się na to warto sprawdzić zaproponowane metody czyszczenia i konserwacji maszyny do szycia.

Zobacz również: