- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
O historii najpopularniejszej maszyny do szycia na świecie
Gdyby zapytać kogokolwiek o najbardziej popularny rodzaj maszyny do szycia, to odpowiedzią bez wątpienia byłby owerlok. Jego możliwości, jeśli chodzi o łączenie, zabezpieczanie, a także ozdabianie tkanin, są nieocenione. Co ciekawe, choć jest on dość skomplikowany, jego historia jest nieco dłuższa, niż mogłoby się wydawać i obejmuje dwa bardzo ważne ośrodki szwalnicze na świecie.
Pierwszy ścieg owerlokowy pojawia się na koniec XIX wieku
Pierwszy raz ścieg owerlokowy wykonała firma Merrow, dziś znana przede wszystkim z maszyn przeznaczonych do ściegów ozdobnych. Wówczas, a była to końcówka XIX wieku, nikt jeszcze nie myślał o szczególnym zdobieniu odzieży i innych wyrobów, a raczej o tym, żeby były one możliwie najtrwalsze. Dzięki działaniom Merrow Machine, w dziewiarstwie sporo rzeczy uległo zmianom. Jednak to właśnie trójnitkowa maszyna “overedge”, która jest pierwowzorem dzisiejszych przemysłowych maszyn szyjących owerlokiem, zmieniła najwięcej w historii szycia. Również dzięki niej, północna część Stanów Zjednoczonych stała się miejscem, w którym powstawało najwięcej firm produkujących odzież wykorzystującą ten ścieg.
Azja staje się liderem w produkcji maszyn do szycia
Jednak nieco ponad pół wieku później, sytuacja znacząco się zmieniła. Stało się to dokładnie w 1964 roku, kiedy powstała firma Juki. Choć zaczęła się rozwijać w zupełnie innej części świata, bo w Japonii, to stworzone przez nią owerloki wygrały z “overedge”, jeśli chodzi o funkcjonalność. Tym samym, to właśnie wschodnia Azja stała się regionem, który zdominował produkcję maszyn szwalniczych. Stamtąd zresztą pochodzi najwięcej modeli urządzeń wykorzystywanych przez przemysł tekstylny na całym świecie.
Ekspansja wśród maszyn używanych na potrzeby domowe
Kolejnym krokiem na drodze do ekspansji ściegu owerlokowego, było wprowadzenie go do maszyn wykorzystywanych w domach. To stało się dwutorowo. Z jednej strony, pojawiły się maszyny mniejsze, do użytku amatorskiego. Ich podstawowym, a właściwie jedynym zadaniem było obrzucenie tkaniny. Z drugiej strony, powstały maszyny wielofunkcyjne. Dzięki temu, nie trzeba było mieć wielu różnych urządzeń, lub najpierw przeszywać, a potem ręcznie łączyć, lub zabezpieczać materiały.
Z czasem maszyny zaczęły wspierać proces obrzucania całkowicie. Nie tylko obszywały, ale równolegle też odkrawały brzegi materiałów, żeby ścieg mógł iść równo i nie wymagał ku temu dodatkowej pracy operatora urządzenia. Ponadto, dodatkowo pojawiały się również kolejne nici. Dziś możemy wybierać pomiędzy owerlokami szyjącymi jedną nitką przy stykowym zszywaniu krawędzi, a także tymi, które dwóch lub trzech nici używają do zdobień. Nie brakuje również tych overlocków, które pozwalają na łączenie materiałów czterema, a nawet pięcioma nićmi. W przypadku szycia ręcznego najczęściej korzysta się z pojedynczej, lub podwójnej nici.
Jeśli poszukujesz więcej infomracji w zakresie szwalnictwo, krawiectwa, to spradź także inne wpisy blogowe, np.:
Od czego zacząć nauką szycia na maszynie?