- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Rodzaje manekinów – podstawowy podział, oraz materiały z jakich są wykonane
Manekin to forma imitacji postaci ludzkiej, może być cało-postaciowy lub dotyczyć wyłącznie określonych części ludzkiego ciała. Wybór rodzaju manekina zależy od planowanego sposobu jego wykorzystania, tj. jaka ma być jego docelowa rola i lokalizacja. Rodzajów manekinów jest bowiem naprawdę wiele. Najogólniej możemy je podzielić na:
– manekin krawiecki;
– manekin wystawowy (sklepowy).
Inny podział to manekiny abstrakcyjne (bez wyraźnych cech ludzkich tj.: rysy twarzy, uwidocznione oczy, nos, usta, rzęsy i włosy, czy wyrzeźbione odrębnie palce dłoni itp.) oraz manekiny naturalne, które jak najbardziej starają się imitować ludzkie ciało, jego koloryt i posturę. Wyróżniamy także manekiny tzw.Body Forms, które są odpowiednimi częściami ciała np.: torsy, nogi czy manekiny pozbawione głowy. Dla potrzeb biżuteryjnych często stosuje się manekiny dłoni, ręki.
Rodzaje manekinów zależne są oczywiście również od wymiarów i prezentowanej sylwetki. Możemy mieć manekiny kobiece, manekiny męskie czy manekiny dziecięce. Manekiny mogą mieć rożne rozmiary, z czym najczęściej wybierany manekin damski jest w rozmiarze 38, manekin męski w rozmiarze 40-42. Dostępne są także manekiny specjalne, np.: manekin kobiety ciężarnej, czy manekin „plus size” w widocznym większym rozmiarze dla prezentacji np.: mody plus size.
Manekiny różnią się także m.in. sposobem wykonania, różną konstrukcją manekina, sposobem łączenia poszczególnych elementów. Manekiny to także różnorodność materiałów wykonania, które w dużej mierze determinują jego wykorzystanie.
Z uwagi na tworzywo wykonania możemy wyróżnić następujące rodzaje manekinów:
– manekiny styropianowe – są to manekiny wykonane ze spienionego polistyrenu;
– manekiny plastikowe, ze sztucznych tworzyw, jak najczęściej polipropylen odpowiednio barwiony;
– manekiny z włókna szklanego, z dodatkiem żywicy epoksydowej, gipsu i wykończeniowo lakierowane;
– manekiny drewniane, pokryte odpowiednim tekstylnym materiałem;
– manekiny miękkie, inaczej manekiny regulowane – wykonane ze szkieletu pokrytego gąbką i warstwą materiału ( jak bawełna lub nylon);
– manekiny chromowane złote lub srebrne – wykonane z polipropylenu pokrytego prawdziwą warstwą chromu. Manekiny pięknie odpijają światło, mienią się na wystawach np.: sukien ślubnych i są wyjątkowo trwałe w użytkowaniu.
Manekiny krawieckie – co warto o nich wiedzie ?
Pierwszą najczęściej stosowaną grupą manekinów są manekiny krawieckie. Rolą manekinów krawieckich jest usprawnienie procesu projektowania i szycia odzieży, w różnych wariantach, a także jej późniejszej ekspozycji. Jest to element niezbędny w przypadku każdej pracowni krawieckiej czy zakładu szwalniczego. Relatywnie najczęściej stosowaną opcją manekina krawieckiego jest manekin styropianowy.
Dlaczego manekin styropianowy jest dobrym rozwiązaniem dla krawiectwa?
Tego typu manekin krawiecki posiada styropianowe wypełnienie korpusu i najczęściej czarny, biały lub cielisty kolor pokrowca. Z łatwością możemy wbijać w niego szpilki, które nie niszczą produktu. Bezpośrednio na takim manekinie możemy prasować ubrania. Standardowy manekin krawiecki wykończony jest drewnianą lub stalową nogą z trójramienną podstawką. Zazwyczaj istnieje opcja regulacji wysokości stojaku manekina, co jest funkcjonalną opcją. Manekin krawiecki powinien być lekki i wytrzymały. Najczęściej ma bardzo użytkową opcję zdejmowania pokrowca (koszulki) i jej swobodnego prania, aby zawsze zapewnić mu estetyczny wygląd i prezentację.