Porady

Czym wyczyścić żelazko? Domowe preparaty jako sprawdzone rozwiązanie problemu przypalonego żelazka

Czyszczenie żelazka to jedno z domowych obowiązków, które jest konieczne, jeśli chcemy zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie i długą żywotność. Dodatkowo regularne czyszczenie żelazka przekłada się na komfortowe prasowanie, bez jakichkolwiek zabrudzeń czy zniszczeń tkaniny. Naturalnym rezultatem czynności prasowana różnych tkanin jest pozostawienie przyklejonych czy przypalonych fragmentów tkanin, włókien na stopie żelazka. Żelazko wygląda nieestetycznie, ale przede wszystkim przestaje efektywnie prasowa . Istnieją domowe sposoby na poradzenie sobie z czyszczeniem żelazka w prosty sposób. Pamiętajmy jednak, że współczesne żelazka to nowoczesne technologie i mogą być wrażliwe na niewłaściwą konserwację i czyszczenie. Zaawansowane stacje parowe mają wbudowane czujniki, wrażliwe podzespoły, które nie zawsze można potraktować domowymi sposobami. Warto wówczas rozważyć profesjonalne produkty do czyszczenia żelazka. Czyszczona stopa żelazka to także różne materiały: stopa ceramiczna, teflonowa, stalowa, aluminiowa, grafitowa, szafirowa, tytanowa itp. Należy sprawdzić wpierw jak reagują z konkretnymi preparatami domowego użytku. Każdy model żelazka może inaczej reagować na różne substancje, stąd rady zawarte w niniejszym wpisie należy stosować bardzo ostrożnie i na własną odpowiedzialność, by nie uszkodzić żelazka.

Top 5 domowych produktów do czyszczenia przypalonego żelazka to:

1. Ocet

2. Soda oczyszczona

3. Sól kuchenna

4. Sok z cytryny

5. Wosk z białej świecy

Jak wyczyścić żelazko domowymi sposobami?

Pierwszą z możliwości jest użycie octu spirytusowego. Czyszczone żelazko należy delikatnie rozgrzać, a następnie stopę przetrzeć bawełnianą ściereczką nasączoną octem. Po usunięciu zabrudzeń należy przetrzeć ściereczką zwilżoną wodą. Jest to bardzo dobry sposób czyszczenia żelazka rekomendowany dla stopy teflonowej i ceramicznej. Wszelkie otwory jak wloty pary można przeczyścić wykałaczką z zamoczoną końcówką w occie.

Kolejnym sposobem jest czyszczenie za pomocą sody oczyszczonej. Ten sposób rekomendowany jest dla stalowej stopy żelazka. Dla innych może być to zbyt mocny preparat. Sodę nakładamy na ścierkę i przecieramy stopę, albo też tworzymy roztwór sody rozpuszczonej w wodzie.

Można pokusić się również na roztwór 50:50 – ocet i soda oczyszczona. Preparat ten nie nadaje się jednak do teflonowej stopy.

Zastosowanie soli kuchennej do czyszczenia żelazka jest bardzo popularnym domowym sposobem, często stosowanym i przede wszystkim odpowiednim dla większości rodzajów stopy. Na gazecie czy papierze do pieczenia należy rozsypać milimetrową warstwę soli kuchennej i następnie przyłożyć rozgrzaną stopę żelazka, do momentu usunięcia się zanieczyszczeń.

Sok z cytryny to również polecany sposób czyszczenia żelazka i sprawdzi się także dla popularnych żelazek ze stopą ceramiczną i teflonową. Miękką ściereczką możemy przetrzeć stopę sokiem z cytryny, bądź nasączyć obficie nią ręcznik frotte i lekko rozgrzanym żelazkiem prasować go.

Na koniec prezentujemy domowy sposób czyszczenia żelazka z użyciem wosku z białej świecy. Lekko nagrzaną taflę pocieramy świecą. Na stopie zostanie jego cienka warstwa. Następnie wosk usuwamy wraz z zabrudzeniami miękką ściereczką. Możemy też prasować żelazkiem gazetę lub szary papier, które przejmą z żelazka tłustą warstwę po świecy.

Sztyft do czyszczenia żelazka – sprawdzony i polecany sposób

Sztyft do czyszczenia żelazka bywa jednym z najwygodniejszych i bezpiecznych rozwiązań. Zawiera on specjalistyczne substancje chemiczne, które skutecznie usuwają resztki przypalonych włókien. Nie powodują również korozji żelazka. Produkt ten jest wyjątkowo wydajny, posłuży nam przez długi czas. Rozgrzane żelazko przecieramy sztyftem, a następnie jego resztki wraz z zabrudzeniami usuwamy ze stopy za pomocą miękkiej szmatki lub ręcznika.