Przeszukaj blog
Kategorie bloga

Stare maszyny do szycia i ich ponadczasowa dusza

Zabytkowe maszyny do szycia to przede wszystkim ich precyzja wykonania, dbałość o każdy detal oraz najwyższa jakość materiałów, znaczące użycie dobrej jakości drewna. To co odróżnia stare maszyny do szycia od tych nowoczesnych to zapewne większa indywidualność i charakter. Obecne maszyny do szycia – zaawansowane technologicznie – produkowane są masowo, na szeroką skalę, w produkcji linii fabrycznych. Niegdyś maszyny do szycia były efektem ręcznej pracy. Bogato i misternie zdobione, napędzanie siłą człowieka, do dziś cieszą nasze oko i docenia się ich jakość wykonania. Stare maszyny do szycia są obecnie poszukiwane. Podlegają renowacji, konserwacji i mogą stanowić historyczny dowód minionych czasów, codziennego życia. W wielu krajach znajdują się prawdziwe Muzea Maszyn do Szycia i Techniki, jak chociażby Muzeum Maszyn do Szycia Balham High Road w Londynie, gdzie możemy podziwiać stare maszyny do szycia rożnych kształtów i rozmiarów oraz producentów. Co najbardziej zaskakujące jest to, że prawie każda z tych zabytkowych maszyn do szycia działa pomimo sędziwego wieku. Jest to dowód na jakość ówczesnych czasów.

Kultowa maszyna do szycia Singer – dlaczego wciąż jest tak pożądana

Jedną z kultowych maszyn do szycia jest stara maszyna Singer. Obecnie poszukiwana jest przede wszystkim ze względu na walory estetyczne. Z roli użytkowej maszyna Singer przeobraziła się w rolę dekoracyjną wnętrz.

Trochę ciekawostek o historii maszyny do szycia Singer

Założycielem i wynalazcą popularnej maszyny Singer był Isaac Singer z Nowego Yorku. Był to niespełniony aktor, ale także mechanik i wynalazca. Początkowo starał się wypromować swoją maszynę do drewnianych czcionek drukarskich, która jednak nie cieszyła się znacznym zainteresowaniem. Udało mu się jednak trafić do sklepu i warsztatu Orsona C. Phelpsa, gdzie naprawiane były maszyny do szycia. W ten sposób Singer rozpoczął praktyczne prace z maszynami do szycia i całą swoją uwagę skupił na nich. Jego pierwsza maszyna do szycia gotowa była w 1850 roku, uzyskała patent USA i pracowała z niewiarygodną wówczas prędkością 900 ściegów na minutę. Od tego czasu nieprzerwanie maszyny do szycia Singer zyskiwały na znaczeniu i produkowane były w coraz to większej liczbie jednostek.

Sposoby na nowoczesne zagospodarowanie starych maszyn do szycia

Obecnie stare maszyny do szycia to przede wszystkim wspomniana już ich dekoracyjna rola we wnętrzach klasycznych, z elementami vintage, ale także jako kontrastujący element w nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych wnętrzach. Swój kunszt zyskują dzięki stalowym i żeliwnym konstrukcjom, drewnianym blatom, czasem ze schowkiem na maszynę i dodatkowymi szufladami i misternym zdobieniom. W przypadku np.: poszukiwanej maszyny Singer z lat 20 i 30 to orientalne zdobienia i ażury w konstrukcji maszyny robią oszałamiające wrażenie.

Stare maszyny do szycia doskonale sprawdzają się m.in. jako:

- ozdobny stolik do salonu;

- sekretarzyk;

- toaletka do sypialni;

- biurko;

- konsola do przedpokoju;

- stolik pod umywalkę w łazience.

Zobacz również:

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Kod QR

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto do korzystania z listy życzeń.

Zarejestruj