Porady

Jak wyregulować owerlok?

Jak wyregulować owerlok? Co w przypadku owerloku ma kluczowe znaczenie?

Owerloki to funkcyjne maszyny do szycia, które mają szerokie zastosowanie. Przede wszystkim osoby, którym zależy na szyciu odzieży bardzo chwalą sobie posiadanie owerloku. Jest to niemal konieczność, jeśli chcesz szyć estetycznie wyglądające, precyzyjnie wykończone ubrania. Owerloki to przede wszystkim rozwiązanie na skuteczne i efektowne szycie bardzo elastycznych materiałów, jak np.: wszelkiego rodzaju dzianiny.

Parametr, który ma kluczowe znaczenie w przypadku regulacji owerloku to naprężenie. Owerloki są to maszyny bardzo wrażliwe na minimalną zmianę naprężenia. Jest to widoczne od razu w wyglądzie ściegu. Istotnym jest więc nauczenie się i wyczucie owerloku, testowanie czasem dosłownie milimetrowych przesunięć w pokrętle naprężenia, tak aby osiągnąć idealny i precyzyjny ścieg.

Co może stanowić przeszkodę w prawidłowym wyregulowaniu owerloku – jego naprężenia?

Najczęstsze przyczyny niewłaściwego wyregulowania owerloku w zakresie omawianego, kluczowego naprężenia to:

– błędne nawleczenie nici – w tym zakresie musimy bardzo ściśle trzymać się instrukcji producenta. Jeśli pominiemy jakikolwiek krok i prowadnik należy dokonać restartu maszyny i ponownie nawlec wszystkie nici według kolejności. Warto upewnić się, czy na pewno każda z nitek owerloku przechodzi pomiędzy talerzykami naprężacza;

– zanieczyszczenia zalegające w owerloku – nierzadko w wyniku eksploatacji maszyna zostaje zanieczyszczona. Pozostają w niej drobinki kurzu, a także zalegają resztki nitek, czy tkaniny. Warto regularnie wymiatać zanieczyszczenia, wykorzystując do tego miękki pędzelek. Miejsca newralgiczne to przede wszystkim chwytacz, oraz okolice naprężaczy. W procesie dbałości i konserwacji owerloku ważne jest także regularne oliwienie podzespołów maszyny z użyciem dedykowanego do tego oleju wazelinowego.

Jak wyregulować owerlok? Jak poradzić sobie z wieloma ni mi maszyny?

Jeśli jesteś osobą początkującą w zakresie obsługi owerloku warto nauczyć się rozpoznawać poszczególne nitki maszyny. Która i gdzie przebiega oraz gdzie widoczna jest finalnie na materiale?

Aby ułatwić sobie to zadanie warto wpierw nawlec owerlok np.: 4 nitkami, każda w innym kolorze, każda odpowiadająca innemu pokrętle naprężenia. Następnie należy oznaczyć sobie, który kolor to odpowiednio: nić przechodząca przez dolny chwytacz, nić przechodząca przez górny chwytacz, nić prawa i nić lewa.

Następnie testując dowolny ścieg, sprawdzić jego estetykę wykonania i prawidłowość przebiegu. Przeanalizuj, jak wygląda każda z nici w ściegu i która wymaga zmiany naprężenia – zmniejszenia lub zwiększenia.

Prawidłowy ścieg i tym samym naprężenie owerloku jest wtedy, gdy nitki leżą gładko przy materiał, połączenie nici chwytacza dolnego i górnego wypada dokładnie na samej krawędzi materiału.

Sprawdź także: