Porady

Dlaczego maszyna do szycia nie robi ściegu?

Dlaczego maszyna do szycia nie robi ściegu? Jak poradzić sobie z takim problemem?

W trakcie naszej pracy z maszyną do szycia może zdarzyć się sytuacja, że maszyna do szycia nie robi ściegu. Co to dokładnie oznacza? Jest to nieprawidłowa praca maszyny, która objawia się tym, że nie dochodzi do wiązania się ściegu, na materiale pojawiają się wyłącznie malutkie dziurki robione przez igłę. Problem ten całkowicie dyskwalifikuje nam dalsze szycie, ale na pocieszenie dodamy, że nierzadko przyczyna tego stanu rzeczy nie jest skomplikowana. Należy więc wpierw trafnie zdiagnozować usterkę, a następnie samodzielnie usunąć awarię. Zdarza się oczywiście również tak, że ustawienia fabryczne maszyny uniemożliwiają prawidłową pracę maszyny, czego efektem jest nie robienie ściegu przez maszynę. Doszło do naruszenia, przestawienia mechanizmów – i wówczas kontakt z profesjonalnym serwisem staje się konieczny.

Nieprawidłowe nawleczenie nici, jako częsta przyczyna zaburzająca prawidłowe robienie ściegu na tkaninie

Nierzadko przyczyna, dlaczego maszyna do szycia nie robi ściegu może być całkiem banalna. Chodzi o samo nawleczenie nici. Pamiętaj, aby wkładając nić bębenkową nie była ona nigdy splatana, ani też zbyt luźno nawinięta. W przypadku nici górnej należy nawlec ją zgodnie z instrukcją producenta, nie pomijając żadnego prowadnika.

Odpowiednie naprężenie nici równie ważne w procesie szycia

Aby ścieg prawidłowo wiązał się należy zadbać także o naprężenie nici, zarówno górnej, jak i dolnej. Nić górną regulujemy pokrętłem. Standardowe ustawienie naprężenia nici to zazwyczaj poziom 4. Nić bębenkową (dolną) reguluje się z kolei poprzez specjalną śrubę w bębenku. Pamiętajmy, aby nić górna i dolna uciągały się dobrze, ale z umiarkowanym oporem. Naprężenie nici regulujemy również względem obrabianej tkaniny i jej właściwości.

Dlaczego maszyna do szycia nie robi ściegu? Igła i jej istotne znaczenie

Przyczyną awarii może być także igła. Należy wpierw sprawdzić jej położenie, czy nie jest wygięta, czy nie ma jakiegokolwiek uszczerbku, czy jest prawidłowo włożona do igielnicy oraz umocowana (czyli dokręcona śrubą mocującą). Kolejna kwestia to odpowiednia wysokość igły i regulacja igielnicy. Dbajmy zawsze o stan naszej igły i weryfikujmy stopień jej zużycia. Wystarczy bowiem najdrobniejszy jej uszczerbek czy zniekształcenie, aby pojawiły się usterki jak np.: nie robienie ściegu na materiale.

Prawidłowy ścieg to odpowiednia, dedykowana do materiału igła

Nie zapominajmy także o samym wyborze rodzaju igły. Różne typy materiałów wymagają innego typu i rozmiaru igły. Na rynku dostępne są igły dedykowane do grubszych, cieńszych, czy bardziej elastycznych materiałów. Jest to równie ważne w procesie szycia. Ponadto za przepuszczanie ściegu może być odpowiedzialna także niewłaściwie dobrana stopka.

Dlaczego maszyna do szycia nie robi ściegu? Sprawdź stopień jej zanieczyszczenia

Częstą przyczyną awarii maszyny do szycia jest jej zanieczyszczenie, zwłaszcza głównych mechanizmów i podzespołów. Resztki tkaniny i nici, kurz, pył pozostają w maszynie do szycia. Mogą one znajdować się w ząbkach transportu, pod płytką ściegową, wszędzie tam gdzie gromadzą się „kłaczki”. Wszystko to może blokować szycie. Najlepiej przeczyścić maszynę miękkim pędzelkiem i szmatką z mikrofibry, a także naoliwić maszynę specjalnym smarowidłem.

Sprawdź również: