Porady

Maszyna do szycia jeansu

Maszyna do szycia jeansu – jakiej poszukiwać? Jakie powinna spełniać cechy?

Jeśli decydujesz się na szycie jeansu to musisz mieć świadomość, że jest to bardziej wymagający i trudny materiał w obróbce. Wszystkie tkaniny grubsze, jak skóra, filc, kodura, czy omawiany jeans wymagają, aby maszyna do szycia miała konkretne funkcjonalności, które spowodują, że praca będzie przyjemna i efektywna, a efekt estetyczny.

Jeśli nastawiasz się głownie na pracę z jeansem i grubszymi, czy tapicerskimi materiałami warto postawić na maszynę do szycia, która da radę w pracy z wymagającą tkaniną. Po pierwsze niech będzie to maszyna z metalowym korpusem, z solidną obudową, z metalowym ramieniem oraz chwytaczem wahadłowym.

Solidna konstrukcja, wzmocnione podzespoły, jak najmniejsza ilość plastikowych podzespołów to przystosowanie maszyny do pracy na wymagającym materiale. Metalowe elementy to większa odporność na zużywanie się komponentów. Na takiej maszynie do szycia możemy pracować z jeansem dłużej, bez przerwy, wymagającej wychłodzenia silnika. Mocna konstrukcyjnie maszyna do szycia, z podwyższonymi parametrami to także szybsze tempo pracy, oraz zminimalizowane ryzyko awarii.

Maszyna do szycia jeansu a transport materiału – ważny element przy wyborze optymalnej maszyny

Gdy wybieramy maszynę do szycia jeansu, warto zwrócić uwagę na jej transport, czyli sposób podawania tkaniny podczas szycia. Transporter w każdej maszynie odpowiedzialny jest za przesuwanie materiału i może być najprostszy (np.: 4-stopniowy) bądź bardziej zaawansowany. Do szycia jeansu polecamy maszyny wyposażone w transporter 7-stopniowy. Zasadą jest, że im więcej stopni, czyli punktów, na którym posuwa się tkanina, tym lepiej. Większe jest wówczas pole styku materiału z transporterem. Przesuwanie materiału jest bardziej jednolite i równomierne. W przypadku jeansu transporter 7-stopniowy wpływa na płynność pracy, bowiem jeans należy do grubych materiałów.

Regulacja docisku stopki – ważna funkcjonalność w przypadku maszyn do szycia jeansu

Jeans sam w sobie może różnić się grubością i twardością. W związku z tym możliwość swobodnej regulacji docisku stopki pozwoli optymalnie dopasować parametry szycia do właściwości jeansu. Dzięki płynnej regulacji docisku stopki mamy możliwość wszechstronnego wykorzystania maszyny do szycia zarówno dla potrzeb jeansu, jak i cieńszych, bardziej elastycznych materiałów. Regulowana stopka docisku to także komfort przy szyciu wielu warstw materiałów jednocześnie, przy ich zszywaniu.

Maszyna do szycia jeansu – pamiętaj o regulacji szerokości i długości ściegu

Funkcjonalność maszyny do szycia, pozwalająca na płynną regulację, jak największej liczby parametrów to zawsze lepsze dopasowanie ustawień maszyny do rodzaju wykonywanych prac. Ścieg wówczas jest trwalszy, precyzyjniejszy, lepiej wiąże. Dodatkowo możliwość regulacji szerokości i długości ściegu, w przypadku jeansu, daje interesujące efekty wizualne, końcowe.

Pracując z maszyną do szycia jeansu – zawsze dobierz dedykowaną do jeansu stopkę oraz igłę

Na koniec warto podkreśli , że do szycia jeansu na maszynie do szycia przewidziane są specjalistyczne igły. Generalnie wszystkie grube materiały, jak jeans, skóra, czy filc wymagają użycia omawianej mocnej maszyny, ale też ów specjalnych igieł. Doskonale sprawdzają się grube i trwałe igły do skóry. Podobnie jest z funkcyjną stopką do jeansu.

Zobacz również: