Porady

Maszyna do szycia grubymi nićmi

Maszyna do szycia grubymi nićmi – jakie parametry są ważne przy jej wyborze

Wybór maszyny do szycia zależy m.in. od naszych subiektywnych preferencji oraz założeń, w jaki sposób będziemy wykorzystywać maszynę? Co planujemy najczęściej szyć? Jakich chcemy używać materiałów i nici? Jeśli decydujemy się na częste szycie z grubych materiałów, to przy wyborze maszyny do szycia musimy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry, które przysłużą się w szyciu grubych tkanin. Grube materiały to również grubsze nici do szycia.

Czasem nie warto kierować się wyłącznie kryterium cenowym przy wyborze maszyny (zwłaszcza tej służącej do grubych i wymagających tkanin) bowiem skutkuje to utrudnioną pracą oraz gorszymi estetycznie efektami prac krawieckich.

Transport materiału, jako najważniejszy element przy wyborze maszyny do szycia grubymi nićmi

Tak, jak wspomnieliśmy do grubszych, ciężkich i bardziej wymagających tkanin, jak np.: welur, skóra, jeans, kodura, wełna, tekstylia tapicerskie itp. najczęściej wymagana jest grubsza oraz odpowiednio dedykowana ni . W przypadku samej maszyny do szycia warto, aby wówczas dysponowała ona solidnym i efektywnym transportem materiału. Jest to nic innego, jak sposób podawania materiału przez maszynę, co przy grubych tkaninach ma kluczowe znaczenie.

Tańsze modele maszyn do szycia mają nierzadko mniejszą liczbę ząbków do transportu, a także działają po okręgu – mniejsze jest wówczas pole styku ząbków z materiałem. Może to utrudnić pracę z grubymi materiałami i grubymi ni mi. Droższe modele maszyn do szycia i bardziej zaawansowane to z kolei większa ilość ząbków oraz działanie po prostokącie. Materiał jest wtedy transportowany równomiernie, jednakowo na całej swej powierzchni, co jest dużą cechą „na plus”.

Jaki rodzaj transportu jest dedykowany do grubych materiałów i nici?

Możemy wybrać maszynę uniwersalną z dolnym transportem – pamiętajmy jednak o tym, aby był on minimum 7-ząbkowy. Dodatkowo możemy dokupić stopkę kroczącą, która będzie wspierać dolny transport w posuwie materiału – ma wówczas wbudowane ząbki, które napędzane są przez igielnicę maszyny.

Innym rozwiązaniem jest wybór maszyny z podwójnym transportem. Są to zazwyczaj maszyny już o przemysłowym charakterze. Wówczas mamy zarówno wbudowany transport dolny, jak i ząbkowo-igłowy, czyli górny.

Ostatni z wyborów maszyny do szycia grubymi ni mi to maszyny przemysłowe z potrójnym transportem. W przypadku takich maszyn transport materiału realizowany jest za pomocą trzech elementów: stopki, ząbków i igły jednocześnie. Teoretycznie tego rodzaju urządzenia przeznaczone są zwykle dla profesjonalistów pracujących w krawiectwie ciężkim, oraz dla tapicerów.

Maszyna do szycia grubymi nićmi – postaw na możliwość regulacji siły docisku stopki

Bardzo ważną funkcjonalnością, w przypadku grubych tkanin i nici, jest regulowany docisk stopki. Najczęściej siła docisku regulowana jest pokrętłem. Płynny docisk stopki umożliwia w maszynach do szycia grubymi ni mi pracę z tkaninami o różnych fakturach i o różnej grubości np.: skóra, jeans, filc itp.

Maszyna do szycia grubymi nićmi– postaw na sprawdzone, doświadczone i pewne marki

Przy wyborze tak funkcjonalnej maszyny, o sprecyzowanych założeniach postawmy raczej na znane i doświadczone marki, producentów maszyn. Zdecydowanie stawiajmy na jakość, solidność podzespołów niż na cenę. Polecamy maszyny do szycia grubymi ni mi m.in.: Brother, Jack, Juki, Siruba.

Sprawdź również: