Porady

Dlaczego maszyna do szycia stuka?

Dlaczego maszyna do szycia stuka? Jeden z poważniejszych symptomów awarii maszyny do szycia

Decydując się na użytkowanie maszyny do szycia musimy być świadomi, że czasem mogą pojawić się problemy i usterki, które uniemożliwią nam dalsze cieszenie się procesem szycia. Nie zawsze awaria i problemy z maszyną do szycia oznaczają konieczność serwisowania i naprawy przez profesjonalistę. Wiele z problemów – po odpowiedniej diagnozie – możemy zniwelować samodzielnie. Najważniejszym jest, aby poznać własną maszynę, zapoznać się z instrukcją obsługi oraz poradami producenta. Warto czasem też sięgać do doświadczeń innych użytkowników np.: na internetowych forach krawieckich. „Stukanie, pukanie” maszyny do szycia podczas jej pracy może okazać się poważną awarią. Ale za nim wezwiemy do pomocy serwis warto zweryfikować kilka kwestii.

Dlaczego maszyna do szycia stuka? Najczęstsze przyczyny głośnego działania

Stukanie maszyny do szycia to najczęściej kwestia naprężenia nici w bębenku, chodzi w tym przypadku o nić dolną. Każdy bębenek posiada specjalną śrubę do regulacji naciągu nici. Zbyt napięta nić może powodować stukanie maszyny do szycia. Dobrze naprężona nić dolna to jej swobodne wyciąganie, poddawanie się, ale z umiarkowanym oporem.

Inną przyczyną stukotu maszyny do szycia jest konieczność przeczyszczenia i naoliwienia maszyny do szycia. W procesie użytkowania każdej maszyny do szycia należy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu i konserwacji. Działanie to przedłuża żywotność maszyny i rzutuje na jej stan techniczny. Warto zapamiętać, że dobrze i regularnie oliwiona maszyna do szycia pracuje zdecydowanie i odczuwalnie ciszej.

Jeśli chodzi o wieloczynnościowe maszyny do szycia, to przy intensywnym korzystaniu, chwytacz i igielnicę należy naoliwić nawet raz na tydzień. Na pewno minimum raz w miesiącu.

Jeszcze kilka prostych kwestii, które mogą również rzutować na głośną pracę maszyny do szycia. Stukot może być wywołany tępą igłą. Wówczas następuje trudność w przebijaniu materiału i jednoczesny głośny stukot maszyny. Może to być także efekt źle dobranej lub niewłaściwie założonej stopki. Zawsze sprawdź także, czy wszystkie śruby maszyny są dobrze dokręcone i czy nie mają luzów.

Czym czyścić i oliwić maszynę do szycia, aby zapobiec stukaniu?

Do zabiegów konserwacyjnych maszyny do szycia należy przygotować:

– śrubokręt do odkręcania płytki ściegowej, igielnicy, pokrywy bocznej;

– pędzel do trudno dostępnych zakamarków maszyny do szycia;

– pincetę do usuwania resztek nici i tkaniny;

– olej wazelinowy – dedykowany specjalnie do maszyn do szycia;

– sprężone powietrze do wydmuchiwania kurzu i zanieczyszczeń;

– szmatkę (ściereczka) do czyszczenia podzespołów maszyny do szycia z brudu.

Zobacz także: