Porady

Dlaczego maszyna nie łapie dolnej nici?

Dlaczego maszyna nie łapie dolnej nici? Jedna z częściej pojawiających się awarii podczas użytkowania maszyny do szycia

Jeśli użytkujesz maszynę do szycia to pewnie spotkałeś się z sytuacją, gdy maszyna nie łapie dolnej nici, nie wyciąga przedmiotowej nici. Warto poznać przyczyny takiego stanu, bowiem umożliwi to szybką diagnozę i zaradzenie problemowi. Jest to awaria, która niestety całkowicie uniemożliwia nam dalsze szycie. Nie każda jednak usterka maszyny do szycia to konieczność wsparcia ze strony serwisu i mechanika, wiele z nich możemy samodzielnie usunąć i cieszyć się dalszym szyciem. I tak też może być w tym przypadku.

Warto – dla efektywnego i bezproblemowego użytkowania maszyny – zebrać łącznie, np.: tabelarycznie najczęstsze awarie, możliwe ich przyczyny oraz dedykowane rozwiązania. Warto posiłkować się w tym przypadku instrukcją obsługi, poradami producenta maszyny, a także dyskusjami i zapytaniami na forach krawieckich.

Na początek: Kilka najczęstszych przyczyn dlaczego maszyna nie łapie dolnej nici?

Jedną z przyczyn nie łapania dolnej nici przez maszynę jest złamanie się igły. Nierzadko może być to spowodowane wyłącznie ubitym czubkiem igły. Na skutek tego często dochodzi do uszkodzenia, przestawienia się chwytacza. Również bębenek może być uszkodzony. Warto to zweryfikować poprzez zwolnienie blokady bębenka i dokładne jego przejrzenie. Chodzi tu o jakiekolwiek uszkodzenia powierzchni bębenka przez igłę, nawet najdrobniejsze zadziory. Czasem także winne mogą być zanieczyszczenia w mechanizmie chwytacza i bębenka. Najlepiej wyciągnąć całość i dłuższym pędzelkiem powymiatać ewentualne resztki np.: nici.

Sprawdź także poprawność umocowania igły. Każda igła ma dwa rowki – dłuższy i krótszy. To właśnie ten dłuższy powinien być skierowany do bębenka. Warto również zweryfikować podstawową kwestię, czyli właściwe włożenie szpulki do bębenka, czy na pewno nic się przy tym nie zacięło.

Dlaczego maszyna do szycia nie łapie dolnej nici? A może niewłaściwe jest naprężenie nici dolnej i górnej?

Zasadą jest, że górna jak i dolna nitka powinny wysuwać się z takim samym oporem. Nić dolną regulujemy poprzez specjalną śrubkę w bębenku do regulacji naciągu nici. Prawidłowe naprężenie – jak wspomniano – to takie, gdy nić poddaje się, z umiarkowanym oporem. Do tak ustawionego naprężenia nici ustawiamy także naprężenie nici górnej. W tym przypadku jest to pokrętło z odpowiednimi cyferkami. Naprężenie nici zawsze zależne jest od rodzaju nici oraz opracowywanej tkaniny.

Zobacz również: