Porady

Jak wygląda szew francuski?

Jak wygląda szew francuski? Czyli sposób na doskonałe wykończenie tkaniny bez overlocka

Jeśli nie masz overlocka, a chcesz bardzo estetycznie wykończyć swoje krawieckie dzieło, to bez obaw, przychodzimy do Ciebie z poradą i pomocą. Rekomendujemy szew francuski, który jest doskonałą alternatywą dla szwu overlockowego, czyli szwu obrzucającego szczepiące się brzegi tkaniny.

Kiedy przyda nam się szew francuski?

Szew francuski jest doskonałym wykończeniem dla elementów garderoby, np.: bluzek, koszul, sukienek itp. Doskonale sprawdzi się także w innych projektach, np.: poszewki na poduszki, saszetki, torby zakupowe i wiele innych możliwości.

Czym więc jest szew francuski? Jak go definiujemy? Jak wygląda szew francuski?

Szew francuski to wspomniane estetyczne wykończenie brzegów zszywanej tkaniny bez użycia overlocka. Jest to rodzaj szwu, gdzie ów strzępiące się brzegi ukrywamy w tzw. „tunelu”. Jest to szew wykonywamy poprzez podwójne przeszycie tkaniny ściegiem prostym. Najlepiej nadaje się do materiałów cieńszych, a także jak najbardziej wykorzystywany jest do bawełny.

Jaka jest główna zaleta szwu francuskiego?

Dużym atutem szwu francuskiego jest estetyka jego wykonania. Szew wygląda bardzo ładnie, zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Dodatkowym plusem jest wytrzymałość szwu francuskiego. Jest to szew bardzo mocny. Dzięki temu szwu możemy śmiało powiedzie , że nasze ubrania i krawieckie dzieła nabierają długowieczności. Nierzadko szew francuski jest stosowany celowo w zamian za szew overlockowy – dla nadania ubraniu ciekawszego designu. W przypadku szwu francuskiego, na zewnątrz ani wewnątrz nie pozostaje ani skrawek brzegu ze strzępiącymi się nitkami. Wszystko jest precyzyjnie ukryte.

Jak wykonać szew francuski? Krótki tutorial w kilku krokach

Szew francuski jest prosty w swoim wykonaniu. Wykorzystujemy wyłącznie ścieg prosty w następujących krokach:

Krok 1. Układamy tkaninę lewą stroną do lewej;

Krok 2. Przeszywamy ściegiem prostym tkaninę ok 5 mm od brzegu. Można wcześniej precyzyjnie wyznaczyć sobie linię zszycia i ładnie połączyć tkaniny szpilkami. Po przeszyciu, nadmiar szwu obcinamy do około 2mm od szwu;

Krok 2. Układamy tym razem tkaninę prawą stroną do prawej;

Krok 3. Wykonujemy kolejny szew prosty, ale tym razem w odległości około 1 cm od poprzedniego szwu. Dzięki temu zamykamy szczepiący się brzeg w tzw. „tunelu”;

Krok 4. Zaprasowujemy szew na jedną stronę i możemy – jeśli chcemy – dodatkowo przeszyć go stębnówką.

W ten sposób szew francuski jest gotowy. W tej metodzie potrzebujemy około półtorej lub dwu-centymetrowego dodatku na szew (zapasu).

Sprawdź również: