Porady

Dlaczego maszyna do szycia łamie igły?

Dlaczego maszyna do szycia łamie igły? Jak temu zapobiec, jak właściwie zdiagnozować przyczynę awarii?

Podczas naszej przygody z maszyną do szycia może zdarzyć się sytuacja, że podczas szycia maszyna łamie nam igłę w igielnicy. Taka awaria uniemożliwia nam dalsze szycie i skutkuje koniecznością ustalenia przyczyn jej powstania tak, aby zapobiec powtórzeniu się sytuacji. Przyczyn łamania się igły może być kilka i każdą z nich należy wykluczyć albo potwierdzi . Najczęściej powody, dlaczego maszyna do szycia łamie igły są możliwe do usunięcia samodzielnie, bez konieczności interwencji profesjonalnego serwisu.

Zbyt mocne naprężenie nici górnej – jako przyczyna łamania się igły

Pierwszą z przyczyn może być niewłaściwe dostosowanie naciągu nici w stosunku do rodzaju obrabianego materiału. Naprężenie nici górnej regulujemy każdorazowo pokrętłem. Czasem konieczna jest także zmiana uciągu nici bębenkowej (dolnej). Wówczas regulujemy ją specjalną śrubą w bębenku. Prawidłowe naprężenie nici górnej i dolnej to przesuwanie się nici, ale z umiarkowanym oporem.

Nieprawidłowe założenie kluczowych elementów w maszynie do szycia przyczyną łamania się igły

Jeśli napotkamy sytuację z łamiącą się igłą w maszynie do szycia należy sprawdzić prawidłowość ułożenia m.in:

– szpulki nici w bębenku;

– stopki (czy została dobrze zamontowana);

– igły (czy została prawidłowo wkręcona w igielnicę).

Dodatkowo należy zweryfikować czy nić górna została odpowiednio nawleczona – zgodnie z instrukcją producenta maszyny, czy nie został pominięty jakikolwiek prowadnik.

Uszkodzenie igły, jako częsta przyczyna jej łamania się podczas szycia

Nierzadko wystarczy drobne uszkodzenie igły – nawet to trudno widoczne gołym okiem, czy też delikatne jej wykrzywienie, aby doprowadzić do jej ostatecznego złamania się. Dla przykładu igła może być wykrzywiona i tym samym uderzać w stopkę, w bębenek, czy w płytkę ściegową. Finalnie spowoduje to jej uszczerbienie, czy też złamanie jej czubka, albo całkowite jej uszkodzenie.

Prawidłowy dobór igły i stopki względem rodzaju materiału – jedna z przyczyn łamania się igły w maszynie do szycia

Bardzo ważną kwestią w procesie szycia jest prawidłowy dobór igły oraz stopki. Na rynku możemy spotkać wiele rodzajów igieł, dedykowanych do konkretnych materiałów. Jeśli odpowiednio dobierzemy ją do tkaniny to tym samym minimalizujemy ryzyko złamania się igły w maszynie do szycia. Wyróżniamy np.: igły do delikatnych materiałów, do grubego jeansu i skóry, czy do dzianin oraz elastycznych tkanin. Igły to także ich odpowiedni rozmiar, wyrażający ich grubość. Ten czynnik również może wpływać na problem z łamiącą się igłą. Inny rodzaj igły jest bowiem dedykowany dla cienkiego jedwabiu, inny do bawełny, a jeszcze inny dla kodury czy jeansu. Zbyt cienka igła np.: do szycia skóry, może skutkować jej złamaniem.

Pamiętajmy też o stopce, nie zawsze ta uniwersalna jest optymalnym wyborem. Postawmy również na stopki funkcyjne, dla określonych prac na maszynie. Zapewni to komfort dla naszej pracy na maszynie do szycia oraz zmniejszy ryzyko np.: łamania się igły przy pikowaniu materiału.

Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *