Porady

Dlaczego maszyna do szycia nie pobiera dolnej nitki?

Dlaczego maszyna do szycia nie pobiera dolnej nitki? Jedna z częstych awarii maszyny do szycia

Pracując z maszyną do szycia musimy być gotowi na pojawiające się od czasu do czasu usterki. Niektóre z nich mają charakter awarii, które wymagają profesjonalnego serwisu, ale część z nich możemy samodzielnie zdiagnozować i naprawić. Jednym z takich problemów może być sytuacja, kiedy maszyna do szycia nie pobiera dolnej nitki. Stan taki całkowicie uniemożliwia nam rozpoczęcie procesu szycia.

Problemy z igłą, jako przyczyna nie łapania dolnej nici przez maszynę do szycia

Maszyna może nie łapać prawidłowo dolnej nici, gdy igła jest uszkodzona. Czasem wystarczy nawet najdrobniejsze uszczerbienie, ubicie igły, jej czubka. Wskutek takiego uszkodzenia może dojść do przestawienia chwytacza, co stanowi bezpośrednią przyczynę, dlaczego maszyna do szycia nie pobiera dolnej nitki. Uszkodzona igła to także cały dalszy ciąg uszkodzeń, np.: powierzchni bębenka.

Zanieczyszczenie w mechanizmie chwytacza oraz bębenka, jako przyczyna nie pobierania nici dolnej

Jeśli napotkamy powyższy problem, warto w pierwszej kolejności dokonać gruntownego czyszczenia maszyny. Najlepiej wyciągnąć całość – mechanizm bębenka i chwytacza, a następnie cienkim, dłuższym pędzelkiem powymiatać resztki np.: nitek, materiału czy kurzu. Warto przeoliwić maszynę do szycia.

Ustawienie igły oraz poprawność ułożenia wszystkich elementów

Sprawą wręcz podstawową jest poprawność zamontowania igły w igielnicy. Pamiętajmy, żeby igła była włożona odpowiednią stroną – rowek dłuższy w igle powinien być skierowany do bębenka. Dodatkowo zweryfikujmy ułożenie szpulki w bębenku, czy nie ma tam jakiegokolwiek zacięcia. Warto sprawdzi , czy nie występuje jakakolwiek przeszkoda w pracy chwytacza, np.: pogięcie, czy uszkodzenie blaszki przytrzymującej jego pozycję. Jeśli maszyna nie pobiera nici dolnej, koniecznie zweryfikuj odpowiednie wyregulowanie napinacza nici w bębenku i uciągu nici górnej. Pamiętajmy również, jak ważne jest napięcie nici. Zarówno nić dolna jak i górna powinny poddawać się, ale z umiarkowanym oporem. Nić dolną regulujemy śrubką w bębenku, a nić górą – pokrętłem.

Maszyna do szycia nie pobiera dolnej nitki – jak sprawdzić poprawność działania tego mechanizmu

Po pierwsze zweryfikuj, czy igła dochodzi do bębenka ze szpulką z ni mi. Spróbuj opuścić igłę. Ogólnie rzecz ujmując, w momencie, gdy igła zaczyna wracać do góry chwytacz powinien się do niej zbliża . W tym czasie nitka odchyla się od igły i pomiędzy nitkę a igłę musi trafić chwytacz. Bez nitki zbliżamy chwytacz do igły i igłę opuszczamy tak, by otwór w igle był nieco niżej od ostrza chwytacza. Igła powinna być blisko chwytacza, ale nie powinna w niego uderza .

Maszyna do szycia nie pobiera dolnej nitki – konieczna interwencja serwisu

Może zdarzyć się, że techniczne ustawienia fabryczne zostały zmienione, np.: zmienił się moment obrotu chwytacza w bębenku i tym samym brak jest prawidłowej synchronizacji chwytacza z igielnicą igłą. Najczęściej jest to sprawa dla fachowca.

Zobacz również: