Porady

Wieloczynnościowe maszyny do szycia bielizny – jakie ściegi są konieczne, aby szyć bieliznę?

Szycie bielizny jest wąską dziedziną krawiectwa, która wymaga wyjątkowej precyzji i wysokiego poziomu estetyki. Maszyny do szycia bielizny powinny posiadać trzy podstawowe i głównie wykorzystywane ściegi do wykańczania bielizny. Są to następujące ściegi:

– ścieg prosty;

– ścieg zygzak;

– ścieg trójskok.

Jeśli maszyna wieloczynnościowa nie posiada ściegu typu trójskok to nic straconego. Z powodzeniem można go w niektórych przypadkach zastąpić ściegiem typu zygzak.

Dodatkowe usprawnienia maszyny do szycia bielizny

W przypadku idealnej maszyny do szycia bielizny bardzo istotny jest docisk stopki i możliwość jego regulacji. Regulacja docisku stopki przydaje się zwłaszcza jeżeli chce się szyć bardzo szeroki wachlarz materiałów. Dla przykładu przy szyciu dzianin oraz bardzo elastycznych i sprężystych materiałów, docisk stopki może okazać się niezbędny dla zachowania estetyki pracy z bielizną. Ponadto automatyczne ryglowanie, podnoszenie i opuszczanie igły, regulacja prędkości szycia – są to wyjątkowo użytkowe udogodnienia w szyciu bielizny.

Do czego wykorzystywane są podstawowe ściegi w maszynie do szycia bielizny?

Ścieg prosty jest głównie używany do zszywania elementów bielizny, np.: biustonoszy. Przydatną funkcjonalnością maszyny do szycia bielizny jest możliwość regulacji szerokości ściegów. Ściegu prostego staramy się nie używać w elementach bielizny mocno elastycznych i rozciągliwych. Elementy pracujące bielizny nie powinny być obszywane ściegiem prostym. W tym momencie bardziej odpowiedni jest ścieg zygzak.

Wykorzystanie zygzaku w szyciu bielizny jest naprawdę znaczące. Dzięki zygzakowi w maszynie do szycia bielizny możemy zszyć figi, majtki, wszyć wkładki krocza charakterystyczne dla majtek oraz wykończyć estetycznie ich brzegi. Zygzak to także mocowanie elementów pracujących w bieliźnie, np.: miejsca mocowania gumy, okolice haftek biustonosza.

Ścieg trójskok to z kolei mistrz wykończenia bielizny i tworzenia dekoracyjnego wykończenia po wierzchu tkaniny bieliźnianej. Wszystkie elementy bielizny, które mocno pracują, są wyjątkowo elastyczne powinny być szyte z użyciem właśnie ściegu typu trójskok.

Co wyróżnia przemysłowe maszyny do szycia bielizny?

Maszyna do szycia bielizny typu autolap to specjalistyczna maszyna do szycia na większą i masową skalę. Dzięki maszynie do szycia bielizny autolap możemy łączyć tkaniny za pomocą płaskiego elastycznego i bardzo wytrzymałego szwu – charakterystycznego dla elementów bielizny, ale także dla strojów kąpielowych, odzieży sportowej i bielizny termoaktywnej. Maszyny do szycia bielizny autolapy mogą występować w wersji 4-igłowej, 6-nitkowej z górnym, dolnym przeplotem i mogą być dedykowane do szycia bielizny z dzianin lekkich, średnich jak i tych grubszych jak: neopren czy filc. Przemysłowe maszyny do szycia bielizny to także energooszczędność dzięki silnikowi servo w głowicy maszyny, minimalne drgania, niski poziom hałasu i komfort w użytkowaniu.

Zobacz również: