Transport materiału, czyli jego posuwanie się względem igły zapewnia standardowo płytka z ząbkami transportowymi. Pamiętajmy o tym, że materiały są różnego typu, mają różne właściwości i tym samym odmienny poziom trudności szycia. W zależności od tego, jaki typ materiału jest dominujący w naszym szyciu, powinniśmy wybrać odpowiednią maszynę do szycia z transportem. Dotyczy to zwłaszcza przemysłowych maszyn, wykorzystywanych do masowych produkcji, np.: stębnówki.
Podwójny transport w maszynie do szycia jest zdecydowanie bardziej skuteczny, niż transport pojedynczy, czyli wyłącznie ząbkowy. Podwójny transport to odpowiednio:
– podwójny transport ząbkowo-igłowy lub;
– podwójny transport ząbkowo-stopkowy, tzw. krocząca stopka.
Jak działa podwójny transport w maszynie do szycia? W czym pomaga?
Klasyczny pojedynczy transport ząbkowy sprawdza się przy niewymagających materiałach. Jest on realizowany przez wspomniany posuw ząbków transportu dolnego. Ząbki przesuwają tkaninę o jeden skok długości ściegu.
Transport podwójny ząbkowo igłowy sprawdza się przy cienkich i delikatnych materiałach i przy szyciu wielowarstwowym. Cechą główną jest wykonywanie przesuwu tkaniny równocześnie za pomocą ząbków transportu jak i wbitej igły w materiał. Zabezpiecza to warstwy tkaniny przed przesuwaniem się względem siebie.
Transport podwójny ząbkowo-stopkowy sprawdza się z kolei przy szyciu grubych materiałów. W tym przypadku przesuw tkaniny dokonuje się także z udziałem tzw. stopki kroczącej wraz z dolnymi ząbkami transportu. Stopka krocząca utrzymuje zszywany materiał z pomocą górnych ząbków, które dodatkowo przytrzymują materiał i jednocześnie przesuwają go od góry, w równym tempie z dolną warstwą i dolnymi ząbkami transportowymi.
Do jakich zwłaszcza materiałów polecane są maszyny z podwójnym transportem?
Podwójny transport w przemysłowych maszynach do szycia wykorzystywany jest przy trudniejszych materiałach: cienkich, delikatnych, grubych, wymagających czy elastycznych.
Przeczytaj także inne wpisy: