- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Co zrobić, żeby materiał się nie strzępił?
Co zrobić, żeby materiał się nie strzępił? Jakie są metody bez obszywania materiału?
Strzępienie się materiału to naturalny efekt powstający w miejscu cięcia tkaniny. Otóż tkanina to płaski wyrób włókienniczy, który jest efektem przeplatania się pomiędzy sobą dwóch układów nitek. Nitki te nazywamy wątkiem i osnową, które biegną względem siebie prostopadle. Nitka osnowy to ta biegnąca wzdłuż tkaniny i równolegle do jej fabrycznego brzegu. Nitka osnowy nie strzępi się. Wątek to z kolei nitka prostopadła do osnowy i biegnąca w poprzek. To właśnie ona ulega strzępieniu się.
Jeśli chcesz powstrzymać strzępienie się tkaniny, bez użycia ściegu maszynowego czy manualnego, to polecamy specjalne nożyczki z zygzakowatym brzegiem, dostępne w każdej pasmanterii. Cięcie tymi nożyczkami zostawia na brzegu charakterystyczne ząbkowe czy też zygzakowate wykończenie. Skutecznie zapobiega ono dalszemu strzępieniu się tkaniny i wygląda bardzo estetycznie. Często możemy spotkać to wykończenie np.: na obrusach i serwetkach.
Innym sposobem może być zabezpieczenie brzegu materiału od spodu flizeliną, czy specjalną tasiemkę do wykańczania krawędzi materiału. Powinno to również pomóc, aczkolwiek brzeg staje się wówczas grubszy.
Polecamy łatwe w użyciu taśmy krawieckie do zaprasowania i taśmy termo do podklejenia. Wystarczy taką taśmę rozłożyć pomiędzy dwiema warstwami materiału i przeprasować. Taśma stopi się i scali całość, co zapobiegnie strzępieniu się brzegu. Najczęściej wykonana jest z cienkiej, przezroczystej siateczki, z tworzywa sztucznego.
Niektórzy radzą, aby syntetyki jak np.: satynę poliestrową spróbować przypalić na brzegach, co zapobiegnie strzępieniu się tkaniny. Jest to jednak bardzo ryzykowne przedsięwzięcie, wymagające ostrożności. Na rynku można spotkać się również ze specjalnymi klejami do tkanin, które zabezpieczają i usztywniają krawędź.
Obszycie, czyli obrzucenie tkaniny na krawędziach jako najlepszy sposób na zabezpieczenie przed strzępieniem
Najlepszą jednak metodą i najtrwalszą pozostaje użycie maszyny do szycia i wykończenie nią brzegów. Jeśli mamy w maszynie ścieg overlokowy wykonujemy to właśnie nim, w innym przypadku można wykorzystać gęsty ścieg zygzakowy. Najlepiej radzi sobie z obrzucaniem tkaniny maszyna dedykowana do tego, czyli overlok. Dla cienkich i delikatnych tkanin przewiduje ona tzw. ścieg rolujący. Overlok dodatkowo posiada wbudowane nożyki, które przed obrzuceniem tkaniny precyzyjnie ją wyrównują, pozbywając się wystających, strzępiących się nitek. Istnieje wiele metod podwijania tkanin na brzegach. Polecamy również estetyczny szew tzw. francuski.
Sprawdź także inne wpisy: