Porady

Dlaczego hafciarka pętelkuje?

Dlaczego hafciarka pętelkuje? Jakie są najczęstsze przyczyny?

Pętelkowanie hafciarki to jeden z częściej pojawiających się problemów. Nie do zaakceptowania jest sytuacja, gdy co jakąś ilość ściegów nitka zaczyna odstawać i zapętla się. Warto jednak zapoznać się z najczęstszymi problemami pętelkowania hafciarki i innych maszyn, bowiem większość z nich możemy zdiagnozować samodzielnie oraz usunąć przyczynę.

Lista przyczyn, dlaczego hafciarka pętelkuje, m.in.:

1. Błędnie nawleczona nić.

2. Nieprawidłowo ustawione naprężenie nici.

3. Wady igły.

4. Zabrudzenia hafciarki.

5. Złej jakości nić, szpulki.

6. Nieprawidłowo wyregulowana igielnica, chwytacz.

Błędnie nawleczona nić

Pamiętajmy o tym, że nić należy przekładać zawsze przez wszystkie wskazane miejsca – najlepiej zgodnie z instrukcją, nie można pomiąć żadnego etapu. Przy nawlekaniu nici, podnosimy stopkę dociskową.

Naprężenie nici – klucz do płynnej pracy hafciarki

Ustawienie naprężenia dokonuje się względem obrabianej tkaniny. Polecamy dokonywać tego stopniowo i metodą testowania wpływu niewielkich zmian na regulatorze naprężenia.

Jakość nici oraz szpulki przekłada się na prawidłową pracę

Po pierwsze pamiętajmy o właściwym doborze igły względem nici – grubość nici musi pasować do wielkości oczka. Za gruba nić nie będzie prawidłowo przechodzić przez oczko i maszyna zacznie pętelkować. Podstawa to także użycie dobrej jakości nici w hafciarce. Wystarczy bowiem, że przędza będzie miała jakiekolwiek wybrzuszenia, zgrubienia czy nierówną strukturę i hafciarka zacznie pętelkować. Używajmy również elementów rekomendowanych przez producenta hafciarki, np.: zamienna szpulka powinna być analogiczna, jak pierwotna – ten sam materiał i rozmiar.

Dbaj o czystość

W hafciarce mogą zgromadzić się resztki nici, które uniemożliwiają prawidłowe naprężenie nici, a tym samym mogą prowadzić do problemu z pętelkowaniem.

Jak poradzić sobie z pętelkowaniem hafciarki?

Jeśli sprawdzimy powyższe (głównie warto popróbować różnych naciągów nici oraz wymienić igły, albo pokręcić nimi w lewo, prawo), to warto przyjrzeć się samej regulacji chwytaka. Jeśli nie znasz się na regulacji chwytacza w hafciarce warto skorzystać z profesjonalnego serwisu celem regulacji.

Przeczytaj również inne wskazówki: