Porady

Jak szyć polar?

Jak szyć polar? Jak definiujemy polar jako rodzaj materiału?

Polar jest materiałem wykonanym z cienkich poliestrowych włókien wypełnionych powietrzem. Jest więc wykonany z syntetycznych tworzyw, o określonych walorach. Polar bowiem wielu z nas kojarzy się z zapewnieniem ciepła i komfortem termicznym.

Jakie są właściwości polaru?

Jest to miły i przyjemny w dotyku materiał, który doskonale otula nasze ciało. Świetnie zatrzymuje ciepło, nie pozwalając nam marznąć. Polar jest więc bardzo ciepły, ale jego walorem jest także duża wytrzymałość, nawet w warunkach intensywnego używania. Dodatkowo polar jest przyjazny dla najmłodszych oraz alergików, nie uczula. Dużym atutem jest także fakt, że nie mechaci się i długo wygląda, jakby wciąż był nowy.

Od czego zależy szycie polaru?

Polar jest chętnie wybieranym materiałem do szycia odzieży. Można z niego uszyć np.: bluzy polarowe, lekkie kurtki polarowe z kapturem itp. Polar nadaje się także do szycia przyjemnych poszewek na poduszki, kocyków, czy pluszaków dla dzieci.

Przygotowując się do szycia polaru warto wiedzie , jaka jest jego grubość. Najcieńsze polary to te ważące nie więcej niż 100g/m2, tzw. mikropolary. Dostępne są także te grubsze jak polar 100, 200/300 oraz 500 g/m2. Im grubszy polar tym grubsza powinna zostać dobrana do niego igła. Można też posłużyć się igłą uniwersalną.

Jaka igła do szycia polaru?

Do szycia polaru można dobrać igłę uniwersalną w rozmiarze 81/11 lub 18/12, a także 90/14. Czubek takiej igły jest delikatnie zaokrąglony, dzięki czemu nie niszczy się materiał podczas szycia.

Jak szyć polar? O czym jeszcze warto pamiętać?

Polar to materiał elastyczny, lekko rozciągliwy. W celu ustabilizowania materiału podczas szycia, warto użyć szpilki. Ich gęste wbicie w materiał zapobiegnie jego przesuwaniu się podczas pracy. Przy szyciu polaru bardzo ważny jest odpowiedni nacisk stopki. Zbyt duży docisk – w przypadku polaru – może spowodować, że krawędzie materiału zaczną się rozciąga . Kolejną poradą jest, aby przy szyciu polaru zwiększyć długość ściegu (3mm-5mm), z uwagi na wolniejsze przesuwanie się grubszego polaru. Zaletą polaru przy jego obróbce krawieckiej jest to, że nie trzeba wykańczać brzegów, nie jest to konieczne. Zależy to bardziej od kwestii estetyki i naszych własnych preferencji. Ostatnia sprawa to użycie dobrej nici poliestrowej. Od jej jakości zależy również komfort przy szyciu polaru.

Sprawdź także: