Porady

Oleje do maszyn szwalniczych

Oleje do maszyn szwalniczych to specjalistyczne oleje do sprzętu o centralnym układzie smarowania. Stworzone zostały do urządzeń pracujących zwłaszcza w warunkach dużej eksploatacji i poddania ich mocnym obciążeniom. Pozwalają konserwować sprzęt oraz ułatwiają poślizg i płynne działanie mechanizmów maszyn. Oleje do maszyn szwalniczych służą przede wszystkim:

– Do centralnego smarowania wszystkich rodzajów maszyn szwalniczych (stębnówek, owerloków, dziurkarek, guzikarek ryglówek, maszyn łańcuszkowych i specjalistycznych)

– Do punktowego smarowania domowych i przemysłowych maszyn do szycia;

– Do smarowania elementów współpracujących w nożach krojczych;

– Do zszywarek;

– Do wszystkich elementów mechanizmów precyzyjnych w różnych urządzeniach krawieckich i szwalniczych.

Oleje do maszyn szwalniczych i ich znaczenie dla parku maszyn

Oleje do maszyn szwalniczych to niezbędne preparaty, które muszą znaleźć się w każdej pracowni krawieckiej i szwalniczej. Są stworzone do maszyn szwalniczych szybkoobrotowych, które pracują bardzo intensywnie. Regularne stosowanie olejów do maszyn szwalniczych wydłuża znacząco długość eksploatacji parku maszyn i zabezpiecza maszyny przed korozją i utlenieniem. Oleje do smarowania posiadają bowiem specjalne dodatki przeciw zużyciu oraz inhibitory, które chronią pokryty olejem element przed rdzewieniem nawet podczas przerw eksploatacyjnych. Precyzyjne lub centralne smarowanie – w przypadku dużych prędkości w wykorzystaniu maszyn – jest niezbędne, aby uniknąć ich awarii i nieefektywności w pracy oraz przestojów w ich działaniu. W przypadku profesjonalnych maszyn do szycia byłoby to jednoznaczne z utratą możliwości finansowych przez właściciela pracowni. Dlatego też olej do maszyn do szycia jest bardzo ważnym materiałem eksploatacyjnym, dla prawidłowego utrzymania szwalniczego parku maszyn.

Rodzaje olejów do maszyn szwalniczych

Najczęściej stosowanym olejem do maszyn krawieckich i szwalniczych jest olej wazelinowy. Jest to olej bezwonny, bezbarwny i nietoksyczny. Wazelinowy olej do maszyn znajduje zastosowanie głównie w zakresie stebnówek i owerloków. Dostępny jest w wielu pojemnościach oraz w różnej formie. Najczęściej wybierany jest olej wazelinowy w kanistrach o odpowiedniej pojemności w litrach, mniejszy olej w sprayu lub w formie wygodnej małej olejarki do maszyny do szycia. Olejarka polecana jest do precyzyjnego dozowania smaru, zwłaszcza w trudno dostępne miejsca w układzie maszyny do szycia.

W przypadku maszyn do szycia przemysłowych – poza oliwieniem olejem wazelinowym – konieczne jest zastosowanie profesjonalnych smarów do maszyn. Są to dla przykładu: suchy smar do maszyn w aerozolu na bazie PTFE, syntetyczne smary w sprayu o wysokiej lepkości czy też smar na bazie miedzi, który odporny jest na działanie bardzo niskich, jak i bardzo wysokich temperatur. Profesjonalne oleje do maszyn do szycia oparte są o wysokogatunkowe oleje mineralne, wzbogacone dodatkami uszlachetniającymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *