- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Sanforyzacja – czyli termiczna obróbka tkanin naturalnych, jak definiujemy sanforyzację?
Sanforyzacja jest anty-kurczowym procesem wykończeniowym naturalnej tkaniny. Jest to zabieg obróbki termicznej tkaniny, który ma zapobiec zmianie jej rozmiarów i kształtów podczas eksploatacji. Sanforyzacja to proces wykurczenia się tkaniny, co ma sprawić zmniejszenie jej rozciągliwości wzdłużnej i poprzecznej.
Tkaniny, które wykonane są z naturalnych włókien wykazują tendencję do kurczenia się podczas procesu ich obróbki, wykończania i w trakcie użytkowania. Kurczenie tkanin, któremu przeciwdziała sanforyzacja – to wspomniana zmiana rozmiarów – nie tylko ich zmniejszenie, ale także czasem ich wzrost. Zmiany dotyczą długości, szerokości czy grubości tkaniny. Bez procesu sanforyzacji tkanina może również zniekształcać się, deformować , a co za tym idzie psuć efekt estetyczny np.: ściegów dekoracyjnych i wzorów na tkaninie.
Jakich tkanin dotyczy sanforyzacja?
Sanforyzacja dotyczy przede wszystkim tkaniny z naturalnego włókna. Wśród nich możemy wymienić bawełnę, len czy jedwab. Sposobem na uniknięcie kurczliwości naturalnych włókien byłoby zastosowanie domieszki włókien syntetycznych jak poliester czy nylon. Są jednak sytuacje, gdy zależy nam wyjątkowo na zachowaniu 100% naturalności tkaniny, np.: pościel czy akcesoria tekstylne dla najmłodszych. Z pomocą przychodzi proces technologiczny zwany sanforyzacją.
W jakim momencie tkanina powinna zostać poddana procesowi sanforyzacji?
Proces sanforyzacji powinien zostać przeprowadzony przed obróbką materiału, czyli przed jej cięciem czy szyciem. Takie działanie zapobiegnie skurczowi tkaniny już w formie gotowego produktu finalnego. Proces sanforyzacji jest bardzo powszechnym procesem, jeśli chodzi o produkcję pościeli z tkaniny bawełnianej. Tkanina bawełniana, z której wykonano pościel – dzięki sanforyzacji – zachowuje swoje rozmiary w trakcie samej produkcji, ale i w trakcie jej użytkowania i konserwacji, np.: pranie czy prasowanie.
Na czym polega sanforyzacja i jej zalety?
Sanforyzacja wykorzystuje w termicznej obróbce materiału specjalną maszynę, w skład której wchodzi podgrzewany bęben opleciony gumą oraz dodatkowe, pomocne urządzenia prostujące czy stabilizujące obrabianą tkaninę. Proces ten został odkryty i opatentowany przez amerykańskiego wynalazcę Sanforda Lockwooda Cluetta, już w 1930 roku.
W trakcie procesu sanforyzacji tkanina jest podawana do maszyny do odkażania, gdzie oddziałuje na nią najczęściej woda (ewentualnie para wodna) w celu zwiększenia jej skurczu. Następnie tkanina dociskana jest do ogrzanej gumki w celu jej rozluźnienia i ponownego skurczenia włókien. Mówiąc prosto, sanforyzacja to technika rozciągania i manipulowania tkaniną przed praniem, przed pełną eksploatacją.
Zobacz również: