- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Dlaczego maszyna rwie nici? Jakie są podstawowe tego przyczyny?
Szycie na maszynie to prawdziwa sztuka i rzemiosło. Nierzadko zdarza się, że praca na maszynie przerywana jest niepożądanym zerwaniem nici. Dlaczego maszyna rwie nici?
Aby efekt pracy był zadawalający, a sama praca z maszyną przyjemna, należy poznać pewne zależności występujące w konstrukcji maszyny, oraz stosowanych akcesoriach, wobec jakości wykonania ściegów. Poniżej przybliżmy kilka podstawowych zależności i rozwiązań, które mają bezpośredni wpływ na to, czy nitka prowadzona jest równo, jednolicie i bez jakichkolwiek problemów.
Zerwanie nici w maszynie – górna lub dolna nić?
Pierwszym krokiem do wykonania, gdy maszyna do szycia zerwie nici jest sprawdzenie, czy górna nitka jest na pewno prawidłowo nawleczona. Pominięcie jakiegokolwiek kroku w procesie nawlekania może być przyczyną „wyskoczenia nici” z jakiegoś elementu i zerwanie jej. Podczas nawlekania nici pamiętajmy o tym, aby podnieść stopkę docisku. Wówczas talerzyki naprężacza rozchylają się odpowiednio i łatwo pomiędzy nimi umieścić ni .
W przypadku nici dolnej, korzystajmy z nawinięcia na szpulkę nici w sposób automatyczny. Raczej odstąpmy od samodzielnego jej nawijania. Nawinięcie nici za pomocą szpulownika zapewnia równomierne i jednolite rozłożenie nici.
Zerwanie nici w maszynie – pamiętaj o doborze igły i jakości nici
Często przyczyną zrywania nici w maszynie jest także niewłaściwie dobrana igła – jej grubość wobec grubości nici. Gdy takie niedopasowanie występuje, wówczas nitka niewłaściwie przechodzi przez oczko igły, zwiększa się tarcie, strzępienie nici, a z czasem jej zrywanie. Na jakość szycia i m.in. problem związany ze zrywaniem nici w maszynie wpływa również sama jakość nici. Niestety nie każda nici różnią się pomiędzy sobą jakością i tym samym podatnością na strzępienie czy zrywanie.
Naprężenie nici i jego wpływ zrywanie nici w maszynie. Jak rozpoznać niewłaściwie dobrane naprężenie nici do tkaniny?
Naprężenie nici w maszynie może być zbyt duże lub zbyt małe. W konsekwencji może prowadzić do zrywania nici w maszynie. Jak rozpoznać błędne naprężenie nici? Otóż:
– Zbyt duże naprężenie nitki górnej – na wierzchniej stronie materiału pokazuje się wówczas nić od szpulki. Należy zmniejszyć naprężenie nici górnej przekręcając odpowiednio pokrętłem regulacji naprężenia na niższą wartość;
– Zbyt małe naprężenie nitki górnej – na spodniej stronie materiału pokazuje się nić od igły. W takiej sytuacji należy zwiększyć naprężenie nici górnej przekręcając pokrętłem regulacji naprężenia na wyższą wartość.
Pamiętajmy też o sprężynie w naprężaczu, jeśli jest zerwana i wymaga wymiany to objawia się to dużym pętelkowaniem nici i jej zrywaniem.
Jakie ewentualne uszkodzenia maszyny mogą być przyczyną zrywania nici w maszynie?
Zrywanie nici w maszynie może być także przykładowo wynikiem drobnych uszkodzeń płytki ściegowej, chwytacza i bębenka. Często są one konsekwencją skrzywionej igły. Nitka ocierając się o te drobne uszkodzenia ulega ostatecznie zrywaniu. Pamiętajmy też o dbaniu o czystość naszej maszyny. Zawsze usuwajmy resztki nitek z bębenka, czyśćmy maszynę z kurzu itp.