Przeszukaj blog
Kategorie bloga

Maszyna do szycia głośno chodzi

Maszyna do szycia głośno chodzi - jeden z problemów na drodze do komfortowego szycia

Przygoda z maszyną do szycia to oczywiście wiele przyjemności, cudownych efektów, zadowolenie z pracy i ciągły rozwój. Nie można jednak zapomnieć o pojawiających się od czasu do czasu problemach i o tych drobnych, jak i większych usterkach. Kluczem jest dbałość o maszynę i jej regularne czyszczenie oraz konserwacja. Czasem może wystąpić problem przejawiający się zbyt głośną pracą maszyny do szycia, jej nienaturalnym stukotem. Zdarza się, że przyczyną może być niewłaściwe ułożenie maszyny do szycia, niestabilny spód, pole pracy. Dlatego też dla osób pracujących dużo na maszynie do szycia, działających profesjonalnie, polecamy specjalne stoły, blaty robocze dedykowane do maszyn do szycia i pracy przy nich.

Niewłaściwe naprężenie nici, jako najczęstszy powód tego, że maszyna do szycia głośno chodzi

Najczęściej spotykamy się z regulacją naprężenia nici górnej, z użyciem pokrętła w maszynie. Częściej zapominamy o tym, że również naprężenie nici dolnej podlega regulacji. Zbyt napięta nić dolna może powodować stukot maszyny i jej głośną pracę.

Jak wyregulować naprężenie nici dolnej, szpulkowej?

Jest sposób na sprawdzenie prawidłowości naprężenia nici dolnej. Należy wyjąć bębenek z nicią, chwycić nitkę w palcach na zasadzie trzymania zabawki jo-jo z bębenkiem zwisającym ku dołowi i lekko szarpnąć. Nić dolna prawidłowo naprężona powinna rozwinąć się swobodnie w dół na kilka centymetrów. Nić dolna pozwala się wówczas swobodnie wyciągać z bębenka, poddaje się, acz z umiarkowanym oporem. Jeśli naprężenie jest zbyt duże to pomimo szarpnięcia nitka nie rozwinie się. Zbyt luźna nić dolna to z kolei zbyt swobodne opuszczenie się nici. Naprężenie nici dolnej reguluje się poprzez dokręcanie specjalnej śruby, którą posiada każdy bębenek. Najczęściej do maszyny dołączany jest w zestawie dedykowany ku temu śrubokręt.

Maszyna głośno chodzi - sprawdź także stan igły, dobór stopki itp.

Również stępiona i uszkodzona igła może powodować stukot i głośną pracę maszyny do szycia. Ma wówczas trudność z przebiciem się przez materiał, albo zakrzywiona uderza w bębenek. Igła podlega prawidłom zużywania się, dlatego należy pamiętać o jej regularnej wymianie. Wybór stopki adekwatnie do obrabianej tkaniny również nie pozostaje bez znaczenia dla głośności pracy maszyny do szycia.

Dlaczego maszyna do szycia głośno pracuje? Konieczność regularnego, okresowego czyszczenia i oliwienia

Regularnie konserwowana i oliwiona maszyna do szycia chodzi zdecydowanie ciszej. Pamiętajmy zwłaszcza o oliwieniu chwytacza i igielnicy - kluczowych elementów, nawet raz w tygodniu przy intensywnej pracy z maszyną. Dodatkowo oliwienie maszyny rzutuje na czas jej bezawaryjnej pracy, przedłuża znacząco jej żywotność. Warto również czyścić maszynę ze wszelkich resztek i pozostałości nici czy materiałów, a także z kurzu i pyłów. To także przełoży się wprost na cichszą pracę urządzenia.

Zobacz także:

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Kod QR

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto do korzystania z listy życzeń.

Zarejestruj