Porady

Dlaczego overlock przepuszcza?

Dlaczego overlock przepuszcza? Jeden z częstszych problemów występujących przy szyciu na maszynie

Podczas szycia na maszynie możemy natrafić na sytuację przepuszczania ściegu. To dość powszechny problem, zwłaszcza przy szyciu na overlocku dzianin, „dresówek” czy tkanin elastycznych. Jest to jednak problem, który możemy zdiagnozować samodzielnie i usunąć jego przyczyny w relatywnie łatwy sposób. Warto zastosować się do poniższych porad, które opisują najczęstsze przyczyny, dlaczego overlock przepuszcza ścieg?

Niewłaściwie dopasowana igła – jako przyczyna, że overlock czy też maszyna innego typu przepuszcza ścieg

Często powodem przepuszczania jest nieprawidłowo dobrana igła do rodzaju obrabianej tkaniny. Jest to szczególnie ważne przy szyciu materiałów mocno elastycznych typu stretch czy jersey. Do tego typu rodzajów materiałów najlepiej dobrać igłę dedykowaną dla nich, nie igłę uniwersalną. Wówczas dodatkowo mamy pewność, że igła – poza przepuszczaniem ściegu – nie zostawi na tkaninie nieestetycznych dziurek z nakłu .

Zwróć uwagę na grubość igły względem materiału – to również decyduje o przepuszczaniu ściegu

Zasadą jest, że im grubszy jest materiał tym grubsza powinna być igła. Dotyczy to np.: dzianiny typu „dresówka” czy popularnego jeansu.

Dlaczego overlock przepuszcza ścieg? Regularnie wymieniaj igłę

Pamiętaj o tym, że igła podlega zużyciu i nie da się poprawnie szyć stępioną igłą lub uszkodzoną. Akademicko uważa się, że 1 igła to około 8 godzin nieprzerwanego szycia na maszynie. Należy pilnować jej regularnej wymiany.

Dlaczego overlock przepuszcza ścieg? Zwróć uwagę na dopasowanie naprężenia nici względem szytej tkaniny

Problem przepuszczania ściegu dotyczy przede wszystkim tkanin elastycznych oraz dzianin, które najczęściej obrabiane są na overlocku. Przy ich szyciu pamiętaj, aby zmniejszyć nieco naprężenie nici górnej. Standardowy jego poziom to 4. Przy tkaninach elastycznych wystarczająca jest wartość pomiędzy 2 i 3. Warto również spróbować zmienić naprężenie nici na pokrętle – nie skokowo, a bardziej płynnie na maszynie.

Zbyt dużo warstw materiałów, zbyt gruba tkanina, czyli stosunkowo częsta przyczyna przepuszczania ściegu przez overlock i inne maszyny

Gdy pod stopkę podłożymy zbyt dużo warstw tkaniny do zszycia to może to uniemożliwić chwytaczowi zawiązanie prawidłowo ściegu. Można spróbować wysunąć odrobinę igłę z trzpienia mocującego ją do maszyny. Może to pomoże.

Dbałość o stan maszyny, jej czyszczenie i konserwacja również nie bez wpływu na problem przepuszczania ściegu

Dbaj o swoją maszynę do szycia! To złota zasada. Podczas szycia w jej podzespołach pozostaje kurz, pyłki, resztki tkanin, kłęby kłaczków. Pozostają przede wszystkim w ząbkach transportu, pod płytką ściegową, w bębenku itp. Warto regularnie czyść maszynę, bo to zminimalizuje ryzyko wystąpienia problemu przepuszczania ściegu.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *